20 stycznia 2022

Ponad 500 afer

Od 2015 roku w Polsce nie ma prawie dnia, żeby nie wybuchła jakaś afera, związana z władzą.

Strona głównaOpinieSzyszko kocha muzykę? Minister ochrony środowiska wydał kilkadziesiąt tysięcy złotych na koncerty

Szyszko kocha muzykę? Minister ochrony środowiska wydał kilkadziesiąt tysięcy złotych na koncerty

Coraz więcej publicznych pieniędzy wydaje Ministerstwo Środowiska na koncerty mające uświetnić wydarzenia z udziałem ministra Jana Szyszki. Wiosną wyszło na jaw, że resort zapłacił 55 tysięcy złotych za dwa koncerty Bogusława Morki w czasie konferencji organizowanych przez ministra.

Dziś wiadomo, że za „ministerialne” koncerty resort Jana Szyszki zapłacił już ponad 80 tysięcy złotych. Kwoty, jakie ministerstwo wydaje na koncerty, podał sam Jan Szyszko w odpowiedzi na poselską interpelację. Odpowiedź ministra wpłynęła do Kancelarii Sejmu 4 lipca i została opublikowana na stronach internetowych Sejmu. Wynika z niej, że za trzy koncerty tenora Bogusława Morki ministerstwo zapłaciło jak dotąd 75 tysięcy złotych, a za jeden koncert sopranistki Iwony Kaczmarek dokładnie 8 tysięcy 241 złotych. Koncerty miały miejsce w kwietni i maju 2016 oraz w kwietniu 2017 roku.

Reklamy

Koncerty finansowane przez Jana Szyszkę z budżetu ministerstwa skrytykowała opozycja – nie tylko dlatego, że zostały sfinansowane z pieniędzy podatników, ale również, że honoraria trafiły praktycznie do jednego tenora i jego współpracowników. Jan Szyszko wielokrotnie zapewniał o wysokich walorach artystycznych wykonawstwa Morki. Jest to także artysta związany z Radiem Maryja, a minister Jan Szyszko uchodzi za polityka z kręgu osób cieszących się względami ojca Tadeusza Rydzyka, dyrektora tej toruńskiej rozgłośni.

Sześcioro posłów PO składających w trybie interpelacji zapytanie w sprawie koncertów finansowanych z budżetu Ministerstwa Środowiska dociekało między innymi, czy wybór wykonawców odbywał się w drodze konkursów, a jeżeli tak, to wedle jakich kryteriów. „Na wyżej wymienione koncerty Ministerstwo Środowiska nie ogłaszało konkursów” – odpowiedział minister środowiska Jan Szyszko.

Czy mamy się cieszyć, że to muzyka klasyczna, a nie disco polo tak faworyzowane ostatnio przez media publiczne?

Źródło: tvn24

Musisz o tym wiedzieć!