Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury i budownictwa twierdził na antenie TVN24 w programie “Jeden na Jeden”, że opłata paliwowa “nie powinna wpłynąć na podwyżkę cen paliwa”.

Adamczyk stwierdził, że opłata paliwowa “pozwoli samorządom zrealizować ich marzenia”, bo w ub. roku na drogach zginęło tysiąc obywateli. Odniósł się również do słów prezydenta Słupska Roberta Biedronia, który w “Kropce nad i” powiedział, że premier Szydło oszukała obywateli, bo ustawa nie była konsultowana z samorządowcami.
Krajowy Fundusz Drogowy nie może ani w złotówce finansować dróg samorządowych, taka jego rola. Krajowy Fundusz Drogowy powołany jest do finansowania dróg krajowych, budowy dróg ekspresowych, autostrad, przebudowy głównych ciągów drogowych. Natomiast ustawa pozwoli stworzyć Fundusz Dróg Samorządowych. I z pieniędzy z opłaty paliwowej będą sfinansowanie tylko i wyłącznie prace w obrębie dróg samorządowych – mówił w TVN24 minister Adamczyk.

Reklamy

Pytany, czy zagwarantuje, że ceny benzyny nie wzrosną odpowiedział: “Dzisiaj z całą pewnością można powtórzyć słowa ekspertów. W związku ze wzrostem sprzedaży wolumenu paliw o 18 procent, niekoniecznie musi dojść do wzrostu cen paliw, jeżeli zostanie podniesiona opłata paliwowa”.

Przypomniał również, że w pojawił się już komunikat Orlenu, który głosi, że “wprowadzenie opłaty paliwowej nie musi oznaczać wzrostu cen paliw dla klientów stacji”.
Minister podkreślił, że z Funduszu Dróg Samorządowych już w przyszłym roku na drogi samorządowe będzie przeznaczone od 2,5 do 3 miliardów złotych. – Jeżeli połączymy to ze środkami samorządów to w przeciągu dwóch lat zostanie przebudowane więcej dróg niż przez dwie kadencje poprzedników – dodał.

Przypominamy, że minister Adamczyk w trakcie głosowania nad projektem opowiedział się przeciwko, a potem dziś przekonywał, że po prostu nie zadziałało urządzenie do głosowania.

A my po raz kolejny pytamy, jak to się stało, że bez Funduszu Dróg Samorządowych wyremontowano ślepą drogę do domu Premier Szydło? No i przypominamy, że w Polsce Orlen na razie nie jest monopolistą. A inne koncerny mające w Polsce swoje stacje takiego komunikatu na razie nie wydały.

Źródło: tvn24

Poprzedni artykułButa, chamstwo i bezczelność prominentnego posła PiS. Tweet Kingi Gajewskiej robi furorę
Następny artykułPrezydent pozbawiony kontaktu z rzeczywistością? Nie wie o zamachu na demokrację?