Po tym, co PiS zrobił z Sądem Najwyższym internauci wyciągnęli styczniowe tweety ministerstwa sprawiedliwości i odpowiedź na nie Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia. Kamyczek do ogródka resortu ministra Ziobry dorzuciła Helsińska Fundacja Praw Człowieka.
Sejm w środę przegłosował ustawę o zmianach w Krajowej Radzie Sądownictwa. W nocy tego dnia wpłynął również projekt o Sądzie Najwyższym, w myśl którego miałyby powstać trzy nowe Izby SN, zaszłyby modyfikacje w powoływaniu sędziów SN i umożliwienie przeniesienia obecnych sędziów SN w stan spoczynku (z wyjątkiem tych, których wskazałby minister sprawiedliwości).
Chcesz czytać więcej wewnętrznych informacji ze świata polityki i mediów? Prosimy o obserwowanie naszego profilu na Facebooku oraz na Twitterze. Proszę o lajkowanie i podawanie dalej naszych wpisów - w ten sposób możemy zrobić dla Ciebie więcej. |
Rządzący uzasadniając projekt mówią o niesprawności działań Sądu Najwyższego oraz o postpeerelowskich korzeniach wielu zasiadających tam sędziach. Helsińska Fundacja Praw Człowieka zrobiła sprawdziła fakty, a ich wynik pokazała na twitterze.
“Wbrew propagandzie rządowej, w SN przeprowadzono w 1989 r. “czystkę”. Z ok. 100 sędziów zostało 22, powołano 35 nowych” – napisał Marcin Szwed, prawnik z organizacji.
Wbrew propagandzie rządowej, w SN przeprowadzono w 1989 r. "czystkę". Z ok. 100 sędziów zostało 22, powołano 35 nowych. pic.twitter.com/aatePtDcGA
— Marcin Szwed (@marcinszwed89) July 13, 2017
Wcześniej, bo jeszcze w styczniu, resort próbował przekonać, że proponowane zmiany w polskich sądach mają upodobnić ich działanie do sądów innych państw UE. Na twitterze zamieścił infografikę.
Min. @ZiobroPL: Proponowane rozwiązania nie odbiegają od tych w państwach zachodnich. Czy to są państwa totalitarne?https://t.co/H9Uxg7gy3t pic.twitter.com/OklipHdNA0
— Min. Sprawiedliwości (@MS_GOV_PL) January 31, 2017
Niemal natychmiast odpowiedziało mu Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia.
sprawdzamy! pic.twitter.com/gNbMzyg43j
— IUSTITIA Polish Judges Association (@JudgesSsp) February 1, 2017
Ministerstwo spróbowało jeszcze raz:
Szanowni Państwo, poniższe zestawienie wyjaśnia wszystkie wątpliwości. https://t.co/z5beyL6h4o@ZiobroPL pic.twitter.com/KjjlTJPv5j
— Min. Sprawiedliwości (@MS_GOV_PL) February 1, 2017
Stowarzyszenie rozszerzyło więc odpowiedź:
sprawdzamy po raz drugi! pic.twitter.com/55zh5j3Pd3
— IUSTITIA Polish Judges Association (@JudgesSsp) February 1, 2017
I tak 1 lutego Ministerstwo Sprawiedliwości zamilkło. Zapewne miało nadzieję, że przez pól roku te tweety pójdą w zapomnienie, ale przecież w internecie nic nie ginie…
Źródło: twitter