Lech Kaczyński był przeciw niszczeniu sądów. Czy jego brat pamięta te słowa?

9 kwietnia 2008 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński wręczył akty powołania do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego ponad stu prawnikom. Nowo powołani sędziowie złożyli wobec Prezydenta RP ślubowanie.

Oto fragment przemówienia ówczesnego prezydenta do sędziów. Widać w nim jasno jego myśl dotyczącą polskiego sądownictwa.

Reklamy


Chcesz czytać  więcej wewnętrznych informacji ze świata polityki i mediów? Prosimy o obserwowanie naszego profilu na Facebooku oraz na Twitterze. Proszę o lajkowanie i podawanie dalej naszych wpisów - w ten sposób możemy zrobić dla Ciebie więcej.


“Niezależność sądów w naszym kraju jest zagwarantowana bardzo solennie, bardziej niż w niejednej konstytucji innych państw europejskich, także tych, które są członkami Unii Europejskiej. To rozwiązanie, można powiedzieć, modelowe. Jego kształt wynikał z przemyśleń związanych z sytuacją w poprzedniej rzeczywistości ustrojowej naszego kraju. Można powiedzieć, że model sądownictwa w Polsce ukształtowali teoretycy, ludzie, którzy we wcześniejszym okresie mogli jedynie za pomocą pióra przekazywać swoje przekonania, wzory postępowania jeżeli idzie o praktykę państwową. Ta praktyka jednak szła swoją drogą. Dziś sytuacja się zmieniła i to daje naszemu sądownictwu olbrzymią szansę, ale i także odpowiedzialność, o której mówię może zbyt dużo, ale powinniście sobie Państwo to jak najsilniej uzmysłowić.” – powiedział wówczas Lech Kaczyński, a pełną treść jego ówczesnego przemówienia można znaleźć na stronach kancelarii prezydenta.

Źródło: prezydent.pl