Drożyzna w sklepach! Tak źle nie było nigdy

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane statystyczne za pierwsze półrocze br. Wynika z nich, że wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych rósł i w efekcie był wyższy niż w ubiegłym roku. Wzrost cen żywności jest największy od 5 lat.

Jak wynika z danych GUS, w czerwcu b.r. ceny zboża w skupie podskoczyły w górę: pszenicy, żyta, jęczmienia – wszystkich o ok. 12 proc. Analogicznie, choć nieznacznie droższy był chleb i inne wypieki. Więcej zapłaciliśmy także za mięso wieprzowe i to niemało – o 14,6 proc. oraz oczywiście za mleko, które w skupie kosztowało o 33 proc. więcej. Potaniały ziemniaki – o 9 proc., minimalnie, bo o 2 proc. – drób. Jest to wzrost wskaźnika cen w ciągu roku – od czerwca 2017 roku do czerwca 2016 roku.

Reklamy


Chcesz czytać  więcej wewnętrznych informacji ze świata polityki i mediów? Prosimy o obserwowanie naszego profilu na Facebooku oraz na Twitterze. Proszę o lajkowanie i podawanie dalej naszych wpisów - w ten sposób możemy zrobić dla Ciebie więcej.


Ceny dóbr i usług konsumpcyjnych również zanotowały skok w górę – w porównaniu do czerwca ubiegłego roku: ryby i owoce morza – o 3,9 proc., mleko, jaja i sery o 4,9 proc. oleje i tłuszcze – o 12,8 proc., owoce – o 6,2 proc.; dżem, miód, czekolada o 3,9 proc., a cukier – aż o 12,4 proc. Podrożała również kawa, herbata i kakao: o 3,3 proc. Na tym samym poziomie, jak w czerwcu roku ubiegłego utrzymują się ceny napojów alkoholowych. Nieznacznie podrożały wyroby tytoniowe.

W pierwszym półroczu tego roku wskaźnik inflacji wyniósł 1,9 proc. Ceny były jednak wyższe w sumie o 3,9 proc. niż w ubiegłym roku.

Źródło: Biuletyn Statystyczny GUS