Jeśli trzy partie zdecydują się zjednoczyć – zwycięstwo PiS w najbliższych wyborach nie będzie możliwe.

Prawo i Sprawiedliwość może liczyć na poparcie 32 procent wyborców, co nie gwarantuje zwycięstwa. Według sondażu “Rzeczpospolitej” aż 35 procent ankietowanych zagłosowałoby na połączone siły PO i Nowoczesnej. Na trzecim miejscu znalazł się Kukiz’15 (13 proc. poparcia). Do Sejmu dostałoby się jeszcze Polskie Stronnictwo Ludowe, które może liczyć na 6 proc. głosów.

Poniżej progu wyborczego znalazły się: SLD (4 proc.), Razem (3 proc.) i WOLNOŚĆ (2 proc.). Co dwudziesty badany nie wskazał żadnego ugrupowania.

Reklamy

Tymczasem najwyższe są szanse na zwycięstwo Zjednoczonej Opozycji w składzie PO, Nowoczesna i PSL. Wtedy – według sondażu dla “Rzeczpospolitej” – ich poparcie wynosiłoby aż 38 procent. Drugie PiS może liczyć na 31 proc. głosów, Kukiz’15 poparłoby 15 proc. pytanych. W parlamencie znalazłoby się miejsce również dla SLD (5 proc.).

Sondaż dla “Rz” przeprowadzono 25 lipca 2017, czyli już po prezydenckim wecie – metodą CATI na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1000 mieszkańców Polski, w wieku 18 i więcej lat.

Źródło: Rzeczpospolita

Poprzedni artykułLatają za miliony. Na liście Macierewicz, Morawiecki i… Szyszko
Następny artykułRiposta Tuska na wezwanie do prokuratury. Spacer będzie długi.