Rząd chce pozwolić na eksmisje na bruk?

Komitet Obrony Praw Lokatorów apeluje do Senatu o nieuchwalanie Ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości bez wprowadzania poprawek.

Komitet Obrony Praw Lokatorów nazwał program “Mieszkanie plus” – “eksmisja Plus”. Wszystko dlatego, że kiedy po raz pierwszy rząd starał się nowelizować Ustawę o Ochronie Praw Lokatorów przy okazji tego programu to proponowane zmiany miały ułatwić eksmisję na bruk. KOPL opublikował w sieci list do Senatu, którego treść można przeczytać tutaj.

Reklamy


Chcesz czytać  więcej wewnętrznych informacji ze świata polityki i mediów? Prosimy o obserwowanie naszego profilu na Facebooku oraz na Twitterze. Proszę o lajkowanie i podawanie dalej naszych wpisów - w ten sposób możemy zrobić dla Ciebie więcej.


Program Mieszkanie Plus jest przedstawiany jako projekt, który daje szansę ludziom stać się właścicielami własnego mieszkania lub wynająć coś po niskich kosztach, ale w obecnym kształcie zdaniem Komitetu Obrony Praw Lokatorów może stać się pretekstem do usuwania niektórych praw lokatorów. KOPL zarzucił rządzącym, że ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości w obecnej formie nie została poddana pod konsultacje społeczne. proponowane w ustawie rozwiązania nie bronią lokatorów przed nieetycznym zachowaniem właścicieli lokali.

KOPL najbardziej zbulwersował fakt, że wg nowelizowanej ustawy lokatorzy będą musieli oświadczyć w formie notarialnej, że w razie swojej eksmisji, nie będą mieli prawa do lokalu socjalnego lub tymczasowego. KOPL zwraca uwagę, że jest to sprzeczne ze wszystkimi zasadami pomocy ludziom w potrzebie i zbędne, bo już teraz gminy oraz sądy nie przyznają prawa do lokalu socjalnego bez dokładnej weryfikacji. Lokale socjalne służą temu, by ludzie nie byli skazywani na bezdomność.

Dlatego zmiany przewidziane w Ustawie KOPL uznał za krok w złym kierunku.

Źródło: lokatorzy.info