Komitet Obrony Praw Lokatorów apeluje do Senatu o nieuchwalanie Ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości bez wprowadzania poprawek.

Komitet Obrony Praw Lokatorów nazwał program „Mieszkanie plus” – „eksmisja Plus”. Wszystko dlatego, że kiedy po raz pierwszy rząd starał się nowelizować Ustawę o Ochronie Praw Lokatorów przy okazji tego programu to proponowane zmiany miały ułatwić eksmisję na bruk. KOPL opublikował w sieci list do Senatu, którego treść można przeczytać tutaj.

Reklamy

Program Mieszkanie Plus jest przedstawiany jako projekt, który daje szansę ludziom stać się właścicielami własnego mieszkania lub wynająć coś po niskich kosztach, ale w obecnym kształcie zdaniem Komitetu Obrony Praw Lokatorów może stać się pretekstem do usuwania niektórych praw lokatorów. KOPL zarzucił rządzącym, że ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości w obecnej formie nie została poddana pod konsultacje społeczne. proponowane w ustawie rozwiązania nie bronią lokatorów przed nieetycznym zachowaniem właścicieli lokali.

KOPL najbardziej zbulwersował fakt, że wg nowelizowanej ustawy lokatorzy będą musieli oświadczyć w formie notarialnej, że w razie swojej eksmisji, nie będą mieli prawa do lokalu socjalnego lub tymczasowego. KOPL zwraca uwagę, że jest to sprzeczne ze wszystkimi zasadami pomocy ludziom w potrzebie i zbędne, bo już teraz gminy oraz sądy nie przyznają prawa do lokalu socjalnego bez dokładnej weryfikacji. Lokale socjalne służą temu, by ludzie nie byli skazywani na bezdomność.

Dlatego zmiany przewidziane w Ustawie KOPL uznał za krok w złym kierunku.

Źródło: lokatorzy.info

Poprzedni artykułObniżyli sobie wynagrodzenia by ratować budżet powiatu 
Następny artykułMaturzysta nie pójdzie na wymarzone studia. Pod rządami Zalewskiej w edukacji nie potrafią nawet liczyć.