Minister Zbigniew Ziobro powołał na wiceprezesa Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej córkę posła i wiceministra w rządzie PiS. Wcześniej sędziowie z okręgu odrzucili jej kandydaturę na funkcję prezesa. Wiceprezesem została rownież wbrew kolejnej negatywnej opinii sędziów.

Zbigniew Ziobro – minister sprawiedliwości i prokurator generalny w jednej osobie – będzie miał pół roku na odwołanie prezesów i wiceprezesów sądów rejonowych, okręgowych i apelacyjnych. Takie prawo daje mu podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja ustawy o ustroju sądów powszechnych. Na zwolnione miejsca Ziobro będzie mógł, bez wymaganych obecnie konsultacji ze środowiskiem sędziowskim, powołać nowych prezesów i wiceprezesów.

Reklamy

Portal Oko.press ujawnił, że minister powoływał ich także teraz, gdy tylko pojawiały się wakaty na stanowiskach i opublikował dane, z których wynika, że od listopada 2015 roku do połowy maja 2017 roku, powołano 6 prezesów i 6 wiceprezesów sądów apelacyjnych oraz 19 prezesów i 27 wiceprezesów sądów okręgowych.

Niektóre z tych nominacji pokazują jak może wyglądać wymiana kadrowa na kierowniczych stanowiskach. Portal OKO.press prześledził, jak wyglądało powołanie przez ministra Ziobrę władz Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej.

Kandydatką ministra Ziobry na prezesa tego sądu była sędzia Anna Szwed-Szczygieł. Prywatnie – córka Stanisława Szweda – wieloletniego bielsko-bialskiego posła PiS i wiceministra resortu rodziny w rządzie Beaty Szydło. Jednak, gdy minister zasięgnął opinii zgromadzenia ogólnego sędziów orzekających w tym okręgu kandydatura Anny Szwed-Szczygieł nie uzyskała poparcia. Aż 47 osób głosowało przeciwko tej kandydaturze, 11 – za,  a 8 wstrzymało się od głosu. To oznaczało, że minister mógłby powołać Szwed-Szczygieł na stanowisko prezesa tylko za zgodą Krajowej Rady Sądownictwa. Ale resort ministra Ziobry nie wystąpił o opinię do KRS tylko wysunął innego kandydata – sędziego Andrzeja Trzopka, który w lutym 2017 roku otrzymał akceptację sędziowskiego zgromadzenia i w marcu został powołany przez ministra na prezesa Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej. Nowy prezes sądu złożył wniosek o powołanie na funkcję wiceprezesa Anny Szwed-Szczygieł, ale ponownie kolegium SO w Bielsku-Białej oraz prezes Sądu Apelacyjnego w Katowicach zaopiniowali jej kandydaturę negatywnie. Ponieważ jednak przy powoływaniu wiceprezesa negatywne opinie nie są wiążące dla ministra, więc 28 kwietnia br. Zbigniew Ziobro powołał sędzię Szwed-Szczygieł na to stanowisko.

Ministerstwo sprawiedliwości w odpowiedzi na pytanie portalu OKO.press, czy fakt, że sędzia Anna Szwed-Szczygieł jest córką wiceministra z PiS miał znaczenie przy nominacji odpowiedziało: „W dokumentach osobowych nie ma informacji dotyczących funkcji sprawowanych przez rodziców”, ale jak napisał portal: “Rodzinne powiązania sędzi są jednak publicznie znane.”

 

Być może jednak Ministerstwo nie jest już instytucją publiczną, a prywatnym folwarkiem ministra.

Źródło: OKO.press

Poprzedni artykułLawina skarg do KRRiT na TVP. Niechlubnym liderem program Rachonia
Następny artykułWpadka Dominika Tarczyńskiego z PiS. Internauci go zaorali!