18 stycznia 2022

Ponad 500 afer

Od 2015 roku w Polsce nie ma prawie dnia, żeby nie wybuchła jakaś afera, związana z władzą.

Strona głównaOpiniePomysł rodem z ZSRR. Macierewicz chce mieć własny pociąg?

Pomysł rodem z ZSRR. Macierewicz chce mieć własny pociąg?

Minister Obrony Narodowej, Antoni Macierewicz chce kupić wojsku specjalny pociąg. Nowy, z ośmioma wagonami, salonkami dla oficerów, pokojami narad etc. Producenci sprzętu kolejowego zdziwieni.

PKP Intercity wysłało do producentów taboru kolejowego zapytanie o wagony specjalnego przeznaczenia, z których miałoby korzystać wojsko. Do tej pory takich pociągów po prostu nie było.

Reklamy

Jak podaje „Rynek Kolejowy” pociąg miałby się składać z 6 wagonów bezprzedziałowych, z dwiema toaletami każdy, klimatyzacją oraz generatorami do zasilania umieszczonych w środku urządzeń kuchennych i oświetleniowych. W każdym ma być też wózek kelnerski oraz prawdziwe luksusy – wypasiony system audio-wideo, z monitorami LCD, nagłośnieniem, czytnikami kart i portami USB.

W pozostałych 2 wagonach ma być po sześć 6 przedziałów z łóżkami, przedział dowódcy oraz przedział narad z aneksem kuchennym i specjalna szafka na broń. Wagony powinny móc się poruszać po wszystkich krajach europejskich, gdzie są standardowe tory o szerokości 1435 mm i mają być gotowe już w 2018 roku.

Jak na razie w Europie nie ma tego typu pociągów specjalnych. Natomiast termin i warunki ewentualnego kontraktu będą bardzo trudne do spełnienia. PKP tłumaczy, że jego zadaniem jest też realizacja potrzeb wojska, więc skoro armia chce mieć taki pociąg, to zgodnie z przepisami, firma musi wystosować odpowiednie zapytanie ofertowe.

Źródło: Rynek Kolejowy

Musisz o tym wiedzieć!