20 stycznia 2022

Ponad 500 afer

Od 2015 roku w Polsce nie ma prawie dnia, żeby nie wybuchła jakaś afera, związana z władzą.

Strona głównaOpinieKolejna wpadka Macierewicza. Naprawiają bezużyteczne okręty podwodne za miliony

Kolejna wpadka Macierewicza. Naprawiają bezużyteczne okręty podwodne za miliony

Wojsko remontuje stary sprzęt. Jak podał portal defence24.pl Komenda Portu Wojennego Gdynia podpisała umowy ze Stocznią Marynarki Wojennej w Gdyni oraz spółką NET MARINE Marine Power Service Sp. z o.o. ze Szczecina na naprawę wyposażenia znajdującego się na pokładzie okrętów typu Kobben: ORP „Sęp” i ORP „Sokół”. Jak na razie prace oszacowano na około 2,4 miliona złotych.

Prace zlecone dwóm firmom, z dwóch różnych miast mają polegać na przeprowadzeniu napraw bieżących na pokładzie okrętów podwodnych ORP „Sęp” i ORP „Sokół”. W przypadku ORP „Sęp” ma być to „przygotowanie do rewizji wewnętrznej oraz próby ciśnieniowej zbiorników sprężonego powietrza oraz tlenowych”. W przypadku ORP „Sokół” będzie to „przygotowanie do rewizji wewnętrznej oraz do próby ciśnieniowej zbiorników sprężonego powietrza”.

Reklamy

W ogłoszeniu o udzieleniu zamówienia już zaznaczono, że konieczne będzie dokowanie okrętów. Za przeprowadzenie napraw trzeba będzie w sumie zapłacić 2,438 mln zł. Kontrakt w odniesieniu do ORP „Sęp” wygrała Stocznia Marynarki Wojennej w upadłości likwidacyjnej proponując najniższą cenę – 1,530 mln zł. Umowa na przeprowadzenie naprawy na ORP „Sokół” została podpisana ze spółką NET MARINE Marine Power Service Sp. z o.o. ze Szczecina proponującą cenę 0,908 mln zł.

Wszystko to oznacza, że okręty typu Kobben pozostaną w służbie jeszcze przez pewien czas.

Przypomnijmy: okręt ORP Sęp i ORP Orzeł zostały zbudowany w RFN w latach 60. W roku 1966 weszły do służby w Marynarce Norweskiej, która wycofała je ze służby w 2001 i rok później przekazała Polsce.

Źródło: defence24.pl

Musisz o tym wiedzieć!