Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna – Ministerstwo Obrony Narodowej przedstawiło kolejną wersję ustawy o organizowaniu zadań na rzecz obronności państwa przez przedsiębiorców. Znajduje się w niej zapis o konieczności raportowania stanu finansowego firm ministerstwu.

Przedsiębiorcy domagają się skasowania 13. artykułu ustawy, wg którego właściciele firm określonych jako ważne dla obronności kraju co pół roku będą musieli raportować wyniki finansowe. A także będą musieli ubiegać się o pozwolenie MON na wiele działań, np. udzielanie darowizn. Właściciel firmy nie będzie też mógł zamknąć interesu bez zgody ministra.

Reklamy

“Przepis ten ingeruje w konstytucyjnie chronione wartości: swobodę działalności gospodarczej oraz prawo własności” – stwierdzają Lewiatan, Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji oraz Krajowa Izba Gospodarki Elektronicznej i Telekomunikacji.

Wykaz przedsiębiorców, którzy nie mogą odmówić realizacji zadania obronnego, wynosi 200. Przedsiębiorcy zapowiadają, że pod koniec sierpnia chcą skierować ustawę Komitetu Dialogu Społecznego.

“Teoretycznie ustawa większość obowiązków nakłada na czas wojny i mobilizacji. Ale rozszerza katalog firm, które mogą jej podlegać, a że szykuje ją MON pod obecnym szefostwem, to nic dziwnego, że przedsiębiorcy obawiają się nowego prawa” – skomentował dla Dziennika Gazeta Prawna Tomasz Siemoniak, były szef MON.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Poprzedni artykułSkandal! Rząd PiS zabiera dzieciom zdrowe jedzenie
Następny artykułTargalski szaleje. Andrzej Duda w opozycji do PiS?