18 stycznia 2022

Ponad 500 afer

Od 2015 roku w Polsce nie ma prawie dnia, żeby nie wybuchła jakaś afera, związana z władzą.

Strona głównaOpinieNowa afera z ministrem Szyszko w roli głównej. Zastrzelił ściśle chronionego rysia?

Nowa afera z ministrem Szyszko w roli głównej. Zastrzelił ściśle chronionego rysia?

„Wyprawiona skóra rysia z głową” – o takie trofeum myśliwskie policja zapyta ministra środowiska podała stacja TVN24. Prokuratura dostała zawiadomienie, że znajduje się ono w posiadłości Jana Szyszki. Tymczasem od 1995 roku w Polsce rysie objęte są ścisłą ochroną.

Piotr Łosiewski z Prokuratury Rejonowej w Wałczu w rozmowie z dziennikarzami wyjaśnił, że do Prokuratury wpłynęło zawiadomienie od pełnomocnika osoby prywatnej o tym, iż w zabudowaniach znajdujących się na posesji w Tucznie, należących do Jana Szyszki, zostało ujawnione trofeum myśliwskie w postaci wyprawionej skóry rysia z głową. Prokuratura przesłuchała już osobę, która zgłosiła tę sprawę.

Reklamy

„Ustaliliśmy, że informacja dotycząca tego preparatu myśliwskiego pochodziła również z wcześniejszych przekazów medialnych – zaznaczył prokurator Łosiewski. – Na wniosek prokuratury policja wszczęła dochodzenie z artykułu 127a, ustęp 1 Ustawy o ochronie przyrody, mówiącym o odpowiedzialności karnej za naruszenie zakazów lub niedopełnienie obowiązków w zakresie ochrony przyrody – wyjaśnił.

Prowadzone dochodzenie ma na celu ustalenie, czy zostały wypełnione znamiona czynu zabronionego. Rysie są pod ścisłą ochroną od 1995 roku na całym obszarze kraju. Polować na nie można tylko w krajach skandynawskich, na Łotwie, w Estonii oraz w zachodniej części Rosji.

Źródło: tvn24

Musisz o tym wiedzieć!