22 stycznia 2022

Ponad 500 afer

Od 2015 roku w Polsce nie ma prawie dnia, żeby nie wybuchła jakaś afera, związana z władzą.

Strona głównaOpiniePonad milion rolników nie dostanie dopłat? Bunt polskiej wsi przeciw władzy

Ponad milion rolników nie dostanie dopłat? Bunt polskiej wsi przeciw władzy

PiS jesienią może mieć problem, jeśli ponad milion rolników nie dostanie dopłat – informuje Wirtualna Polska. Wymiana prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa nie zakończyła trwającego od miesięcy kryzysu, który został wywołany niedziałającym systemem komputerowym. Aż 1,3 mln rolników może nie otrzymać w tym roku dopłat, a Polsce grozą unijne kary.

O sprawie głośno było w maju. To wtedy w piśmie kierowanym do ministra rolnictwa wiceprezesi ARiMR alarmowali, że dalsze przesuwanie terminów wdrożenia oprogramowania może skutkować utratą unijnych środków i nałożeniem 2,5 mld zł kary.

Reklamy

P.O. prezesa ARiMR Dariusz Golec wówczas zaprzeczał, że agencja ma problem z systemem komputerowym, ale przed tygodniem stracił stanowisko. Jak podaje WP nowa p.o. prezesa została Maria Fajger zarządziła przeprowadzenie wewnętrznego audytu w agencji.
Według WP system nadal nie został w pełni uruchomiony, co może uniemożliwić wypłacenie 1,3 mln rolników w tym roku dopłat bezpośrednich.

W ub. roku zaliczki w wysokości 70 proc. wypłacono już jesienią, dzięki czemu rolnicy mogli przygotowanie się do żniw, kupić maszyny, czy nawozy po niższych cenach. Z informacji opublikowanych przez WP wynika, że zgodni z planem, czyli do końca lipca nie ruszyła tzw. kontrola administracyjna, czyli proces kontroli złożonych wniosków o dopłaty, co może spowodować opóźnienia w wypłacaniu pieniędzy. To może spowodować nałożenie na Polskę kar. Wg rozmówców Wirtualnej Polski Problem z systemem komputerowym jest dalej, bo nie zniknie tylko dlatego, że są zmiany w kierownictwie.

Na razie rolnicy są na polach. Co zrobią jesienią, gdy nie dostaną dopłat?

 

 

Źródło: Wirtualna Polska

Musisz o tym wiedzieć!