Trybunał Konstytucyjny wystosował oświadczenie w sprawie publicznej wypowiedzi Stanislawa Biernata i to przed jej ukazaniem się. W oświadczeniu napisano, że TK “z przykrością odnotowuje kolejną publiczną wypowiedź sędziego TK w stanie spoczynku Stanisława Biernata”. Były sędzia TK w rozmowie z Andrzejem Stankiewiczem stwierdza m.in. że “członkowie rządu i politycy PiS goszczą w Trybunale”.

Trybunał Konstytucyjny w swoim komunikacie odpowiedział na słowa Stanisława Biernata wypowiedziane dla portalu Onet.pl. Biuro TK uznało, że wypowiedzi Biernata zawierają “nieuprawnione sugestie i interpretacje”, gdyż Biernat stwierdza m.in. że “członkowie rządu i politycy PiS goszczą w Trybunale”. Cały wywiad Andrzeja Stankiewicza ze Stanisławem Biernatem pojawił się na stronie portalu już po publikacji oświadczenia TK.
“Trybunał Konstytucyjny z przykrością odnotowuje kolejną publiczną wypowiedź sędziego TK w stanie spoczynku Stanisława Biernata zawierającą nieuprawnione sugestie i interpretacje. Jednocześnie Trybunał Konstytucyjny przypomina, że współdziałanie i komunikowanie się konstytucyjnych organów władzy stanowi jeden z fundamentów demokratycznego państwa prawa, co exlpicite wynika z preambuły Konstytucji RP” – napisano w oświadczeniu.

Reklamy

Tymczasem Biernat powiedział m.in, że sędziowie wybrani przez PiS utrzymują kontakty z obozem władzy: “Członkowie rządu i politycy PiS goszczą w Trybunale i to w części sędziowskiej, gdzie nie można wejść bez imiennego zaproszenia od konkretnego sędziego” – powiedział prof. Stanisław Biernat. Potwierdził też nazwiska polityków, które podawała fundacja ePaństwo. – “Ja widywałem w TK posła Arkadiusza Mularczyka i wiceministra sprawiedliwości Marcina Warchoła. A wiem od pracowników, że bywał tam też minister Zbigniew Ziobro i koordynator specsłużb Mariusz Kamiński.” Na pytanie Onetu, czy naprawdę uważa to za kłopot. Przecież “Ziobro czy Kamiński to konstytucyjni ministrowie, którzy muszą utrzymywać kontakty z innymi instytucjami państwa.” Biernat dpowiedział, że “Ziobro bywa wnioskodawcą rozmaitych spraw, którymi zajmuje się TK i jednocześnie występuje na rozprawach jako prokurator generalny. Wizyty Kamińskiego są jeszcze bardziej bulwersujące, przecież sprawa jego ułaskawienia będzie przedmiotem orzeczenia Trybunału – zwrócił uwagę profesor nawiązując wypowiedzią do postępowania przed TK w sprawie sporu między prezydentem a Sądem Najwyższym o to, czy można stosować prawo łaski wobec skazanego nieprawomocnym wyrokiem. Andrzej Duda ułaskawił Kamińskiego od wyroku 3 lat odsiadki za przekroczenie uprawnień w czasie gdy dekadę temu kierował CBA w poprzednich rządach PiS. Ułaskawił go po wyroku nieprawomocnym – co Sąd Najwyższy zakwestionował w maju.

Źródło: Onet

Poprzedni artykułPaństwo totalitarne? Zatrzymany za robienie zdjęć przed siedziba PiS
Następny artykułNiechlubny rekord układu władzy. Mają prawie 100 wiceministrów