Na konferencji w Chojnicach premier Beata Szydło przypisała winę za pominięcie gmin w rozporządzeniu samorządowcom. Redakcja naTemat otrzymała dokument, z którego wynika, że odpowiedzialność leży po stronie rządu.

„Samorządowcy nie zgłosili tych gmin wówczas, gdy odpowiednie rozporządzenia były przygotowane – powiedziała premier Beata Szydło w Chojnicach, komentując luki w rządowym rozporządzeniu dotyczącym pomocy po nawałnicach. Tymczasem redakcja naTemat dotarła do dokumentu, który dowodzi, że wina za pominięcie gmin Sulęczyno i Sierakowice leży po stronie rządu.

Reklamy

Apel o uzupełnienie rządowego rozporządzenia z 17 sierpnia o gminy Sulęczyno, Sierakowice, Studzienice i Kościerzyna wystosował do premier Szydło marszałek pomorski, Mieczysław Struk. Tymczasem szefowa rządu PiS na konferencji prasowej w Chojnicach odpierała: „Marszałek nie musi do mnie apelować. Sami doskonale wiemy, że musimy to rozporządzenie rozszerzyć.” Potem winę za pominięcie gmin w rządowym rozporządzeniu zrzuciła na samorządowców, którzy rzekomo nie zgłosili informacji na czas. Później minister Błaszczak zaapelował do marszałka Struka, by wziął się do roboty, choć marszałek był zaangażowany w pomoc od samego początku.

Redakcja naTemat sprawdziła, jak to było z pominiętymi gminami z powiatu kartuskiego, czyli gminami Sulęczyno i Sierakowice. Okazuje się, że pierwsza informacja o zniszczeniach spowodowanych przez nawałnice trafiła do wojewody, czyli przedstawiciela rządu, jeszcze 13 sierpnia wieczorem. „Sztab kryzysowy przekazał informację do wojewódzkiego centrum kryzysowego przed 22” – powiedział redakcji naTemat wicestarosta kartuski, Bogdan Łapa udowadniając tym samym, że samorządowcy od razu zareagowali. Z kolei Włodzimierz Wlaziński, powiatowy Inspektor Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, mówi: „mejla do pana wojewody z informacją o zniszczeniach, wysłałem 13 sierpnia dokładnie o 21:39”.

Źródło: Na Temat

Poprzedni artykułKompromitujący błąd szefostwa Autosanu. Wojsko pojedzie niemieckimi autobusami.
Następny artykułCoraz większe problemu wizerunkowe rządu. Taśmy już nie pomogą