Jak wynika z przeprowadzonego przez Estymator na zlecenie DoRzeczy.pl sondażu liderem na polskiej scenie politycznej pozostaje Prawo i Sprawiedliwość, ale partia Jarosława Kaczyńskiego może liczyć tylko na 38,4 proc. poparcia. Nie mogłaby rządzić samodzielnie.

Druga jest Platforma Obywatelska z poparciem 22,3 proc. Na trzecim miejscu klub Kukiz’15 zdobywając 10.4 proc, głosów. Tuż za nim Nowoczesna, która mogłaby liczyć na 10,2 proc. poparcia. PSL zanotowało wynika na poziomie 6,4 proc., co oznacza wzrost zaufania społecznego, a Sojusz Lewicy Demokratycznej zdobyłby 5,2 proc. głosów, czyli wchodzi do sejmu, w którym teraz nie ma przedstawicieli. 3,3 proc. przypadło Partii Razem, 2,4 proc. – ugrupowaniu Wolność.

Reklamy

Po przeliczeniu na mandaty PiS z 221 miejscami w parlamencie nie mógłby rządzić samodzielnie. 119 mandatów przypadłoby PO, 45 – Kukiz’15, 42 – Nowoczesnej, 23 – PSL-owi, 9 – SLD, a jeden Mniejszości Niemieckiej.

Badanie przeprowadzono w dniach 23-24 sierpnia 2017 na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1032 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI.

W prezentowanych wynikach uwzględniono wyłącznie osoby, które zadeklarowały na jaką partię będą głosować.

Źródło: Do Rzeczy

Poprzedni artykułGigantyczny skandal w IPN. Prokurator Stawowy jest udziałowcem TV Republika
Następny artykułZmarł Grzegorz Miecugow. Hejterzy nie oszczędzają dziennikarza