Prof. Mirosław Wyrzykowski na łamach OKO.press wyjaśnia, w jaki sposób PiS systematycznie zmienia konstytucyjny porządek Rzeczypospolitej. Robi to naruszając Konstytucję za pomocą zwykłych ustaw. Taki jest kontekst “konstytucyjnej debaty”, który prezydent Duda pomija, choć powinien czuwać nad przestrzeganiem ustawy zasadniczej.

„Od listopada 2015 roku mamy do czynienia z sytuacją, w której formalnie obowiązuje Konstytucja RP, faktycznie jednak następuje zmiana porządku konstytucyjnego przy pomocy zwykłych ustaw” – powiedział profesor w rozmowie z OKO.press i wytłumaczył:

Reklamy

“Przykładem może być zmiana ustawy o służbie cywilnej czy ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Ale porządek konstytucyjny to nie tylko przepisy ustawy zasadniczej. To także orzecznictwo sądów i trybunałów, jak również elementy porządku prawa międzynarodowego.

Elementem porządku konstytucyjnego jest również sposób działania parlamentu, przestrzeganie zasad procesu legislacyjnego. Tymczasem te zasady są naruszane i naginane.

Obecny rząd lubi obradować nad ustawami największej wagi w nocy. W nocy można robić różne rzeczy, ale tryb nocny na pewno nie służy do przyjmowania prawa, zwłaszcza, że wrogie wojska nie stoją na granicy, nie mamy zadekretowanego stanu nadzwyczajnego czy stanu wyjątkowego.

Nie zapominajmy, jak w lipcu 2017 roku procedowano projekt ustawy o Sądzie Najwyższym, zawetowanej później przez Prezydenta Andrzeja Dudę.

Ostatnie czytanie ustawy o SN miało miejsce 18 lipca 2017, po kilkunastu godzinach ustawa została skierowana do komisji sejmowej, której prace skończyły się w nocy 18/19 lipca. 19 lipca Sejm przyjął ustawę na posiedzeniu plenarnym. Następnie ustawa o SN została skierowana do Senatu. Senat obradował nocą 19/20 lipca, zakończył pracę około czwartej nad ranem, by kilka godzin później zacząć dyskusję, która trwała od dziesiątej rano 20 lipca do drugiej w nocy 20/21 lipca.

Ekspresowe tempo przyjmowania ustawodawstwa o charakterze ustrojowym to jedna z taktyk obecnej władzy. Takie tempo i naginanie procedury to także naruszenia ładu konstytucyjnego.

 

Przypomnijmy: W czasie pierwszej debaty „Konstytucja dla obywateli, nie dla elit” 25 sierpnia 2017, której współorganizatorem był NSZZ Solidarność, prezydent Andrzej Duda określił obowiązującą ustawę zasadniczą z 1997 roku jako „konstytucję okresu przejściowego” czyli okresu, „w którym cały czas odbudowujemy demokrację, w którym w jakimś sensie uczymy się demokracji na nowo”. Jednocześnie prezydent, który zgodnie z ustawą zasadniczą „czuwa nad przestrzeganiem Konstytucji” nie odniósł się w żaden sposób do zmian porządku konstytucyjnego, którego dokonuje rząd Prawa i Sprawiedliwości, a także nie ocenił obecnego etapu „uczenia się demokracji na nowo”.

Mirosław Wyrzykowski to prof. dr hab., a także sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, profesor nadzwyczajny i były dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, przewodniczący Komitetu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk (2011-2015) oraz członek Rady Programowej Archiwum Osiatyńskiego.

Źródło: OKO.press

Poprzedni artykułZmarł Grzegorz Miecugow. Hejterzy nie oszczędzają dziennikarza
Następny artykułMisiewicz ma poważne kłopoty. Chodzi o prawie 700 tysięcy złotych!