Jeśli nic nie zmienimy zostaniemy w tyle – powiedział prof. Łukasz Turski portalowi Wiadomo.com oceniając reformę edukacji.

“Wydajemy pieniądze, nie wprowadzając dobrej reformy merytorycznej. Zmieniamy np. rozkład godzin, wątpię, czy to przyniesie dobry skutek. To jest strasznie niebezpieczny moment rozwoju cywilizacyjnego i jeżeli nic nie zrobimy, to na zawsze zostaniemy w tyle” – skomentował zmiany w edukacji prof. Łukasz Turski, wybitny polski fizyk, profesor nauk fizycznych, popularyzator nauki i publicysta. Spytany o opiniowaną przez niego w styczniu podstawę programową z fizyki stwierdził, że jest źle i dodał: “Później jeszcze napisałem drugą opinię dotyczącą podstawy programowej z fizyki w liceum, i tam, nie uwierzy pani, ale jest jeszcze gorzej! To dramat!”

Reklamy

Profesor negatywnie ocenił sposób nauczania matematyki. “Matematyka jest w szkolnym wydaniu bardzo nudna. Zresztą, jak wiele przedmiotów w szkole, nauczana jest w sposób werbalny. Dlatego poza pewnym procentem młodych, którzy się tym interesują, to tak niestety będzie.” Profesor skrytykował też maturę z matematyki: “matura w takiej formule, jaką mamy w tej chwili w Polsce, jest bez sensu. Nie widzę żadnego powodu, aby istniał taki test, jakim obecnie jest matura, do tego wbudowany w system szkolny, który zamienia ostatnie miesiące w liceum w naukę zdania testu.”

Profesor stwierdził też, że reforma edukacji jest zaprzeczeniem reformy edukacji. “Edukacja to bardzo precyzyjnie zdefiniowane pojęcie. Obecna reforma to zmiana sposobu administrowania szkołą. Jaki będzie miała wpływ na proces nauki, zobaczymy, ale to administracyjna reforma szkoły powinna być podporządkowana temu, co ma merytorycznie szkoła osiągnąć. Natomiast obecna reforma, przynajmniej w tych fragmentach, które można ocenić na podstawie lektury podstaw programowych, nie jest, mówiąc delikatnie, ukierunkowana na reformę edukacji godną XXI wieku.”

Źródło: wiadomo.co

Poprzedni artykułPisarka punktuje rządzących. Maria Nurowska przedstawiła polityczne życiorysy członków PiS
Następny artykułTo nieprawdopodobne. Masło droższe niż mięso!