Polacy przeciw reparacjom. A Bundestag udowadnia przedawnienie

71,9% pytanych w sondażu IBRIS dla Radia ZET uważa, że kwestie roszczeń za straty poniesione w wyniku II Wojny Światowej zostały zamknięte wiele lat temu. Z kolei dziś Frankfurter Allgemeine Zeitung opublikował dziś raport Bundestagu w sprawie reparacji. Wynika z niego, że roszczenia utraciły moc.

IBRIS na zlecenie Radia ZET przeprowadziło sondaż “Czy Polska powinna wystąpić o odszkodowanie do Niemiec za straty poniesione w II Wojnie Światowej?”

Reklamy


Chcesz czytać  więcej wewnętrznych informacji ze świata polityki i mediów? Prosimy o obserwowanie naszego profilu na Facebooku oraz na Twitterze. Proszę o lajkowanie i podawanie dalej naszych wpisów - w ten sposób możemy zrobić dla Ciebie więcej.


71,9% badanych twierdzi, że kwestie reparacji zostały zamknięte wiele lat temu, 17,5% ankietowanych uważa, że wystąpienie o takie odszkodowanie może otworzyć drogę do roszczeń niemieckich wobec Polski (np. za Ziemie Odzyskane). 9,7% badanych twierdzi, że sprawa reparacji może pogorszyć relacje Polski z Unią Europejską.

Z kolei “Frankfurter Allgemeine Zeitung” dotarł do ekspertyzy wykonanej dla Bundestagu. Wynika z niej, że ewentualne roszczenia wynikające z niemieckich zbrodni popełnionych podczas drugiej wojny światowej utraciły moc najpóźniej w momencie zawarcia traktatu 2+4 w 1990 roku. “Polska w ramach negocjacji traktatowych co najmniej milcząco zrezygnowała z ich dochodzenia.” Dziennik zwraca tez uwagę na to, że żądania dziś są już przedawnione.

Źródło: Radio ZET, Frankfurter Allgemeine Zeitung