71,9% pytanych w sondażu IBRIS dla Radia ZET uważa, że kwestie roszczeń za straty poniesione w wyniku II Wojny Światowej zostały zamknięte wiele lat temu. Z kolei dziś Frankfurter Allgemeine Zeitung opublikował dziś raport Bundestagu w sprawie reparacji. Wynika z niego, że roszczenia utraciły moc.

IBRIS na zlecenie Radia ZET przeprowadziło sondaż „Czy Polska powinna wystąpić o odszkodowanie do Niemiec za straty poniesione w II Wojnie Światowej?”

Reklamy

71,9% badanych twierdzi, że kwestie reparacji zostały zamknięte wiele lat temu, 17,5% ankietowanych uważa, że wystąpienie o takie odszkodowanie może otworzyć drogę do roszczeń niemieckich wobec Polski (np. za Ziemie Odzyskane). 9,7% badanych twierdzi, że sprawa reparacji może pogorszyć relacje Polski z Unią Europejską.

Z kolei „Frankfurter Allgemeine Zeitung” dotarł do ekspertyzy wykonanej dla Bundestagu. Wynika z niej, że ewentualne roszczenia wynikające z niemieckich zbrodni popełnionych podczas drugiej wojny światowej utraciły moc najpóźniej w momencie zawarcia traktatu 2+4 w 1990 roku. „Polska w ramach negocjacji traktatowych co najmniej milcząco zrezygnowała z ich dochodzenia.” Dziennik zwraca tez uwagę na to, że żądania dziś są już przedawnione.

Źródło: Radio ZET, Frankfurter Allgemeine Zeitung

Poprzedni artykułŻyjemy w kraju totalitarnym? Polityczna cenzura książki w TVP
Następny artykułTajny plan PiS? Wyprowadzić Polskę z Europy