[Counter-Box id="1"]

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przedstawił listę 9 projektów dotyczących wytwarzania energii odnawialnej, którym ma zamiar udzielić dofinansowania. Znalazł się na niej pomysł spółki Geotermia Toruń, zarządzanej przez środowisko ojca Rydzyka. Firma ma dostać trzecią z kolei najwyższą dopłatę.

Pomysł, by wykorzystać wody termalne w Toruniu m.in. w celu ogrzewania budynków w zachodniej części miasta, narodził się już lata temu. Spółka Geotermia, pod rządami ojca Jana Króla, nazywanego “prawą ręką” Rydzyka, została utworzona m.in. po to, by te plany zrealizować – przypomina Onet.pl.

Reklamy

W 2007 r., gdy PiS poprzednio był u władzy, założona przez Króla i Rydzyka fundacja Lux Veritatis uzyskała od NFOŚiGW obietnicę dofinansowania badań i prac nad wykorzystaniem wód termalnych Torunia, gdy rządy przejęła PO, umowę anulowano. Wtedy fundacja zwróciła się o odszkodowanie w wysokości 45 mln zł za zerwanie kontraktu. Ostatecznie otrzymała 26,5 mln zł.

Po przyznaniu odszkodowania, powrócono do planów i Fundacja Lux Veritatis wystąpiła o decyzję środowiskową w sprawie budowy ciepłociągu w Toruniu. Następnie złożono wniosek w Programie Infrastruktura i Środowisko. Teraz NFOŚiGW zdecydował się udzielić spółce dofinansowania w wysokości 19,5 mln zł. To nieco ponad połowa całkowitego kosztu realizacji projektu (40,3 mln zł). Jak podkreślił Onet.pl, jeżeli dojdzie do podpisania umowy, to będzie oficjalnie najwyższe dofinansowanie udzielone środowisku ojca Rydzyka przez obecny rząd.

Źródło: Onet.pl

Poprzedni artykułInternet śmieje się z MON. Tym razem przetarg na bombki z czekolady
Następny artykułZalewska cynicznie oszukuje Polaków. ZNP ma dosyć kłamstw rządu.