[Counter-Box id="1"]

Mają “lojalnie i rzetelnie realizować strategię rządu Rzeczypospolitej Polskiej” – taki zapis projektu nowego kodeksu etyki otrzymali pracownicy Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu oraz podlegających mu Sądów Okręgowych we Wrocławiu i Opolu. Na razie dokument jest w fazie konsultacji. Co oznacza tekst o lojalności wobec rządu?

Od kilku miesięcy na czele wrocławskiego Sądu Apelacyjnego stoi Małgorzata Międła, która w rozmowie z “Gazetą Wyborczą” uspokaja, iż nowy kodeks etyki nie będzie dotyczył sędziów, lecz pozostałych pracowników, m.in. referendarzy sądowych. Ci zaś są urzędnikami wykonującymi zadania sądów i mogą wydawać orzeczenia. Tymczasem taki zapis w kodeksie uznaje za niedopuszczalny rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa Waldemar Żurek.

Reklamy

“Referendarze mają prawo do wydawania orzeczeń. Nie mogą więc realizować strategii rządu, bo zdarzają się sytuacje, w których obywatel staje w sądzie naprzeciw przedstawicieli administracji państwowej. Jak w takim wypadku ma się zachować orzecznik? Wobec kogo ma być lojalny referendarz? Ten kodeks wprowadza oczywisty konflikt interesów” – zwraca uwagę Żurek.

Gdy w lipcu w parlamencie i na ulicach toczyła się walka o niezawisłe sądy, wielu prawników podkreślało, iż ustawa o sądach powszechnych jest dla zwykłych ludzi ważniejsza niż przepisy w sprawie KRS i Sądu Najwyższego.

Źródło: Gazeta Wyborcza, Twitter, na Temat

Poprzedni artykułZalewska boi się odpowiedzialności za zwolnienia nauczycieli. I udaje, że to nie ona odpowiada za protesty
Następny artykułInternet śmieje się z MON. Tym razem przetarg na bombki z czekolady