Minister sprawiedliwości chciał złagodzić bolesne egzekucje majątku rolników, a związał ręce bankom. Teraz Związek Banków Polskich (ZBP) apeluje do rządu o szybką zmianę przepisów dotyczących określenia przedmiotów należących do rolnika, które nie podlegają egzekucji sądowej.

Resort Zbigniewa Ziobry w porozumieniu z ministrem rolnictwa oraz ministrem finansów określił rozporządzeniem, które przedmioty należące do rolnika prowadzącego gospodarstwo rolne nie podlegają egzekucji. „Z uwagi na ekonomiczny i społeczny wymiar produkcji rolnej celem tej regulacji jest ochrona i zapewnienie ciągłości produkcji rolnej” — zapewnia ministerstwo.

Reklamy

Po tym rozporządzeniu banki praktycznie nie mogą udzielać kredytów rolnikom. Wszystko dlatego, że, jak twierdzi Tadeusz Białek, dyrektor zespołu prawno-legislacyjnego Związku Banków Polskich “główne sposoby zabezpieczenia wierzytelności, jak hipoteka na kredytowanej nieruchomości czy zastaw rejestrowy na maszynach, nie będą mogły być realizowane.”

Regulacje obowiązują od 2 sierpnia. Zdaniem eksperta problem uderza przede wszystkim w banki spółdzielcze, których głównym produktem są kredyty na inwestycje gospodarstw rolnych. Wioletta Olszewska, rzecznik prasowy Ministerstwa Sprawiedliwości twierdzi, że dotychczas nie było “sygnałów, jakoby to rozporządzenie mogło w jakikolwiek sposób ograniczać działalność rolników. Wydanie rozporządzenia zostało zainicjowane na skutek inicjatywy Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.”

Resort nie odpowiedział jednak na kluczowe pytanie, czy zamierza wprowadzić zmiany w prawie, które rozwiążą problem finansowania. Obecnie analizuje pismo, które wpłynęło do gmachu od ZBP kilka dni temu.

 

 

Źródło: Puls Biznesu

Poprzedni artykułWojna PiS z prezydentem coraz brutalniejsza. Karczewski chce zwolnić rzecznika Dudy
Następny artykułTVP robi interesy z aferzystą, który winien jest jej 2 miliony złotych