18 stycznia 2022

Ponad 500 afer

Od 2015 roku w Polsce nie ma prawie dnia, żeby nie wybuchła jakaś afera, związana z władzą.

Strona głównaOpinieWśród Polaków pracujących za granicą wrze. Rząd chce wprowadzić podatek od pracy...

Wśród Polaków pracujących za granicą wrze. Rząd chce wprowadzić podatek od pracy poza Polską.

Pracujesz i zarabiasz za granicą? PIT i tak będziesz musiał złożyć w Polsce. Takie zmiany chce wprowadzić rząd informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Obecnie wiele umów (m.in. z Wielką Brytanią) pozwala nie składać PIT-u w Polsce w sytuacji, gdy np. mąż pracuje w innym kraju UE, ale żona i dzieci mieszkają nad Wisłą. Nowe zasady polegać będą na tym, że zatrudnieni w innym kraju będą musieli ujawnić swoje dochody w Polsce na podstawie zmiany metody unikania podwójnego opodatkowania.

Reklamy

Teraz bez względu na kraj, w którym się zarabia, trzeba będzie składać zeznanie podatkowe w Polsce i wskazać w nim wszystkie swoje dochody. Jeśli stawka podatkowa za granicą jest niższa od polskiej, różnicę trzeba dopłacić w kraju – chyba że podatnik skorzysta z ulgi abolicyjnej.

Cytowany przez DGP radca prawny Józef Banach tak to tłumaczy: „Jeżeli wynagrodzenie Polaka jest opodatkowane w państwie A według stawki 15 proc., a u nas uśredniona stawka podatkowa dla takiego dochodu wynosi 20 proc., to musi on dopłacić w Polsce pozostałe 5 proc. – mimo że jest to wynagrodzenie, które w całości uzyskał za pracę w państwie A”.

Zmiany w stosowaniu umów o unikaniu podwójnego opodatkowania zaczną obowiązywać automatycznie w momencie wejścia w życie konwencji między Polską a drugą stroną danej umowy (np. Wielką Brytanią) i będą miały zastosowanie zasadniczo od następnego roku kalendarzowego bądź podatkowego.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Musisz o tym wiedzieć!