[Counter-Box id="1"]

Najnowszy sondaż IBRIS przynosi zaskakujące wyniki, jeśli chodzi o zaufanie Polaków do polityków. Wyraźnie widać z niego, że do gry wchodzą politycy odpowiedzialni i dobrze przygotowani do pełnienia swoich funkcji. Najwyższym zaufaniem społecznym cieszy się prezydent Andrzej Duda. Ufa mu 47,2% badanych. Niewątpliwie duży wpływ miała na to postawa prezydenta w sprawie sądów. Odrzucenie dwóch ustaw zaprocentowało też spadkiem ilości osób, które nie ufają prezydentowi, jest to 34% badanych.

Lider zaufania opozycji 

Reklamy

Warto odnotować bardzo wysoką pozycję w rankingu Władysława Kosinika-Kamysza, który w kolejnym już sondażu wyrasta na lidera zaufania do opozycji. Ufa mu aż 32,6% badanych. Co ciekawe, żaden z pozostałych polityków nie cieszy się tak niskim wskaźnikiem braku zaufania. Nie ufa mu zaledwie 25% badanych i jest to najlepszy wynik. To może być efektem wyważonych wypowiedzi i tonowania nastrojów, z których znany jest Kosiniak-Kamysz.

Bardzo dobry wynik w badaniu osiągnął Borys Budka z Platformy Obywatelskiej. Ten młody, dynamiczny polityk, dał się poznać jako osoba dobrze przygotowana, zaangażowana i aktywna w polityce. Zaufanie do niego przekracza 26%. Powody do zadowolenia powinna też mieć Kamila Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej, której ufa blisko 25% badanych.

Brak zaufania do Macierewicza oraz Kaczyńskiego

Sondaż IBRIS przynosi jeszcze jedną zaskakującą informację. Aż 70% badanych nie ufa Antoniemu Macierewiczowi, wskazywanemu przez wielu obserwatorów życia politycznego jako najgorszy minister rządu PiS. Na tą ocenę wpłynęła zapewne niewyjaśniona sprawa kontaktów Macierewicza z Rosjanami, opisana w książce Tomasza Piątka “Macierewicz i jego tajemnice”. Na drugim miejscu listy osób, do których obywatele nie mają zaufania, jest Jarosław Kaczyński. Nie ufa mu aż 61% badanych. Z kolei Beacie Szydło nie ufa aż 50% badanych. Widać wyraźnie, że nachalna propaganda, serwowana przez prorządowe media nie działa i ludzie coraz bardziej odsuwają się od mało wiarygodnych polityków. To dla PiS bardzo zły prognostyk na przyszłość.

Nasz komentarz

Naszym zdaniem sondaż wyraźnie pokazuje zmęczenie społeczeństwa ciągłymi konfliktami, które serwują politycy pokroju Jarosława Kaczyńskiego. Rosnące zaufanie do polityków młodych, dobrze wykształconych, którzy dobrze rozumieją rzeczywistość, wskazuje też na potrzebę stabilizacji i uspokojenia sytuacji politycznej w kraju.

PiS ma za to powody do baw. Retoryka szukania wrogów, zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych, przestaje na społeczeństwo działać a słowna agresja, którą reprezentują politycy starego pokolenia tacy jak Jarosław Kaczyński czy Antoni Macierewicz, odrzuca a wręcz odpycha.

Sondaż przeprowadzono dla Onet.pl. Badanie realizował IBRIS.

źródło: Onet.pl

Poprzedni artykułZarzuty kryminalne dla autorów kampanii PiS w sprawie sądów? Ekspert nie ma wątpliwości
Następny artykułZnany historyk masakruje PiS. Sprawa Przyłębskiego odbiera wiarygodność tej partii