Kontrakt na 53 tys. karabinków Grot miał być sukcesem MON. Tymczasem, jak nieoficjalnie dowiedział się Onet, umowa obejmuje na razie tylko tysiąc sztuk. Sprzęt nie przeszedł jeszcze testów wojskowych, a fabryka, która ma go produkować dopiero unowocześnia linię produkcyjną.

Na początku września na targach zbrojeniowych w Kielcach Szefowie Polskiej Grupy Zbrojeniowej i Fabryki Broni “Łucznik” z Radomia z pompą ogłosili podpisanie kontaktu na 53 tysięcy karabinków z rodziny Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej (MSBS) 5,56 mm za niebagatelną kwotę pół miliarda złotych. Minister obrony Antonii Macierewicz wychwalał karabinek. “Grot jest osiągnięciem na światowym poziomie” – mówił podczas uroczystości podpisania kontraktu.

Reklamy

Nowa broń w większości ma trafić do żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, które są oczkiem w głowie szefa MON. Karabinek dostaje własną nazwę – Grot, na cześć dowódcy Armii Krajowej gen. Stefana Roweckiego.

5 września podczas zawierania umowy okazuje się, że po stronie wojska podpisuje ją nie szef Inspektoratu Uzbrojenia (instytucja wyspecjalizowana do prowadzenia dużych zakupów nowego sprzętu i uzbrojenia dla armii), lecz płk Mirosław Krupa – dowódca jednostki wojskowej NIL, która co prawda zajmuje się zakupami, ale dla wojsk specjalnych: GROM-u, Formozy, Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca oraz Agatu. Karabinki jednak mają być dla Wojsk Obrony Terytorialnej.

Wynika to z tego, że Wojskom Obrony Terytorialnej można sprzedać broń bez testów. Z nieoficjalnych informacji Onetu wynika, że na dowództwo JW Nil przed podpisaniem kontraktu były wywierane naciski polityczne. Kontrakt miał być bowiem ozdobą targów. Dlatego w ostatniej chwili zdecydowano, by umowę podpisała jednostka, które może samodzielnie dokonywać zakupów tak, by można było chwalić się kontraktem podczas MSPO. Fachowcy mówią, że to skrócona ścieżka zakupów.

Źródło: Onet.pl

Poprzedni artykułMaturę zawdzięcza komuniście. Zakłamanie prezesa znów wyszło na jaw
Następny artykułStraż leśna napadła na ekologów w Puszczy Białowieskiej?