Rencisto, rząd Cię uzdrowi. Obrzydliwy pomysł urzędników

Czy orzeczenia lekarskie z adnotacją “niezdolny do pracy” odejdą do lamusa? Jak donosi Wirtualna Polska teraz wszyscy mają być do pracy zdolni. To pomysł rządu na reformę systemu rentowego. Prace nad rewolucyjnymi zmianami trwają i skończą się najpóźniej w marcu przyszłego roku.

Za takie pomysły odpowiada Międzyresortowy Zespół ds. opracowania systemu orzekania o niepełnosprawności oraz niezdolności do pracy. Powstał w lutym, a decyzję o jego utworzeniu podjęła premier Beata Szydło.Do jego zadań należy analiza obecnego systemu rentowego i stworzenie nowego. Eksperci mają na to czas do końca marca przyszłego roku.

Reklamy

Chcesz czytać  więcej wewnętrznych informacji ze świata polityki i mediów? Prosimy o obserwowanie naszego profilu na Facebooku oraz na Twitterze. Proszę o lajkowanie i podawanie dalej naszych wpisów - w ten sposób możemy zrobić dla Ciebie więcej. 

Na czele zespołu, decyzją minister rodziny Elżbiety Rafalskiej, stanęła prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. To ona odpowiada za kierunek zmian w rentach i stworzenie jednego, spójnego systemu, bo w tej chwili jest ich kilka, m. in. osobny w ZUS i KRUS, a także w MON i MSWiA.

Zmianie ma ulec filozofia orzekania o niezdolności do pracy. – Zamiast orzekania o niepełnosprawności, należałoby orzec o tym, co człowiek jeszcze może robić – stwierdziła niedawno prof. Gertruda Uścińska. W ten sposób miałyby zniknąć zaświadczenia z adnotacją “niezdolny do pracy”, a w zamian pojawiłyby się np. “zdolny do pracy, ale z wyłączeniem prac fizycznych” albo “zdolny, ale tylko do pracy przy komputerze”.

A przecież liczba osób pobierających renty (nie licząc rodzinnych) maleje z roku na rok w bardzo szybkim tempie. Jeszcze 10 lat temu świadczenia z tego tytułu pobierało ponad 1,6 mln Polaków. W 2012 roku liczba ta spadła do 1,3 mln, a w 2015 roku spadła poniżej miliona. Według danych z 2016 roku na rencie z powodu niezdolności do pracy jest ok. 950 tys. osób. To jedna trzecia tego, co jeszcze pod koniec ubiegłego stulecia. W 1998 roku rencistów w Polsce było ponad 2,7 mln.

Źródło: Wirtualna Polska