Rozłam w obozie władzy. Gowin chce stworzyć partię z Kukizem

Jarosław Gowin dąży do stworzenia obozu republikańskiego wraz z ugrupowaniem Kukiz’15. Obóz miałby skupiać się wokół prezydenta Andrzeja Dudy – donosi tygodnik “Wprost”.

 

Działania rządu PiS wymierzone w prezydenckiego doradcę prof. Michała Królikowskiego są ciosem zadanym planom Jarosława Gowina, który chce dążyć do wzmocnienia pozycji prezydenta. To Gowin podsunął Dudzie prof. Królikowskiego jako głównego doradcę w sprawie reformy sądownictwa. Resort sprawiedliwości kontrolowany przez Zbigniewa Ziobrę zaprzecza, jakoby działania wobec Królikowskiego były pośrednio kierowane przeciwko głowie państwa.

Reklamy


Chcesz czytać  więcej wewnętrznych informacji ze świata polityki i mediów? Prosimy o obserwowanie naszego profilu na Facebooku oraz na Twitterze. Proszę o lajkowanie i podawanie dalej naszych wpisów - w ten sposób możemy zrobić dla Ciebie więcej.


Podobno postawa Gowina niepokoi prezesa PiS i jest odbierana jako część większego planu budowy prezydenckiego obozu, w którym partnerem ma być m.in. ugrupowanie Kukiz’15.

Zdaniem “Wprost”, po stronie polityków skupionych wokół Kukiza daje się odczuć pewien dystans w stosunku do planów Gowina. Wicemarszałek Stanisław Tyszka zapewnia: “Nie rozmawiamy o przyłączeniu się do żadnego obozu republikańskiego. Polska polityka choruje na politykierstwo, tworzenie coraz to nowych, karkołomnych konstrukcji politycznych. My jesteśmy od tego odlegli.”

Paweł Kukiz również nie wydaje się pozytywnie nastawiony do powstających projektów. Podkreśla, że do kontaktów z Andrzejem Dudą nie potrzebuje pośredników. Kontakty Kukiza z prezydentem są coraz lepsze, często ze sobą rozmawiają telefonicznie – miała powiedzieć dziennikarzom “Wprost” osoba z bliskiego otoczenia głowy państwa. Przywódca ugrupowania Kukiz’15 mówi ostatnio otwarcie, że najlepszy dla Polski byłby system prezydencki.

Źródło: Wprost