27 stycznia 2022

Ponad 500 afer

Od 2015 roku w Polsce nie ma prawie dnia, żeby nie wybuchła jakaś afera, związana z władzą.

Strona głównaOpinieSzykuje się powtórka afery Rywina? PiS po cichu chciał przejąć media lokalne

Szykuje się powtórka afery Rywina? PiS po cichu chciał przejąć media lokalne

Emisariusze rządu zaproponowali właścicielom wydawnictwa Polska Press, że odkupią od nich przynoszący straty biznes – informuje „Gazeta Wyborcza”. Gdyby transakcja się powiodła, PiS mógłby „zrepolonizować” ważne media lokalne bez forsowania ustawy dekoncentracyjnej. O tym, że któraś z powiązanych z rządem spółek może sondować możliwość odkupienia wydawnictwa Polska Press od Verlagsgruppe Passau, branża medialna spekuluje, odkąd PiS objął władzę.

Według informacji GW, opartych na dwu niezależnych źródłach nieoficjalnych Polski Fundusz Rozwoju, w nieformalnych i nieprotokołowanych rozmowach zgłosił gotowość odkupienia od niemieckiego właściciela Verlagsgruppe Passau spółki Polska Press, która wydaje 20 gazet regionalnych. Propozycja opiewała na sumy o kilkadziesiąt procent większe, niż wynosi szacowana wartość firmy. Mowa była o kilkuset milionach. Rozmowy utknęły w martwym punkcie, bo strona niemiecka podobno chce negocjować jeszcze lepsze warunki umowy. Informacji nikt nie chce potwierdzić oficjalnie. Jednak plotki krążą.

Reklamy

Dla PiS byłby to plan doskonały, bo nie tylko „zrepolonizowałby” prasę lokalną jeszcze przed przyszłorocznymi wyborami samorządowymi, ale zrobiłby to bez konieczności wprowadzania ustawy, która na pewno spotkałaby się z międzynarodową krytyką.

Przypomnijmy, że ustawa ma wejść pod obrady Sejmu najwcześniej w listopadzie. Być może przepisy dekoncentracyjne są tylko straszakiem, który ma skłonić dotychczasowych właścicieli mediów do dobrowolnego sprzedania swoich biznesów.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Musisz o tym wiedzieć!