1 października wchodzi w życie ustawa o Sieci Szpitali. Jedną z większych zmian jest nowy system nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Teraz lekarze nie będą dyżurować w przychodniach, ale w większości w szpitalach, które zostały zakwalifikowane do sieci.

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna to dyżury odbywające się od poniedziałku do piątku od 18:00 do 08:00 następnego dnia i całodobowo w dni ustawowo wolne od pracy.
Do tej pory całodobowa opieka zdrowotna była zapewniana w przychodniach i ośrodkach, które miały podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Teraz będą to szpitale z I, II, III i V poziomu zabezpieczeń zakwalifikowanych do tzw. Sieci Szpitali. To szpitale powiatowe, ponadpowiatowe, wojewódzkie i ogólnopolskie.

Reklamy

Tam, gdzie nie ma szpitali, wojewódzkie NFZ-y rozpisały konkurs dla przychodni, które mają zapewnić nocną i świąteczną opiekę. Cel jest taki, żeby na każde 50 tysięcy mieszkańców przypadał jeden zespół pielęgniarsko-lekarski.

Jednym z celów reformy jest odciążenie Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych, które w weekendy i święta przeżywały oblężenie.

Wraz ze zmianami, pojawiają się też pierwsze wątpliwości i obawy ze strony dyrektorów szpitali. Szefowie placówek wymieniają: niejasne reguły przyjmowania pacjentów, niepełne finansowanie i brak pieniędzy na przygotowanie szpitali do nowych obowiązków.

Fundusz nie dał ani złotówki na przygotowanie szpitala, by pacjentów przyjmować poza SOR-em. Nie ma też środków na zatrudnienie dodatkowych lekarzy i pielęgniarek. Najtrudniejszy start będą miały placówki, które nie prowadził dotąd nocnej pomocy.

Źródło: RMF24

Poprzedni artykułTragedia na Podlasiu. Rząd dopuścił do rzezi zdrowych zwierząt?
Następny artykułJak tak można? MSZ odmówił pomocy Polakom poszkodowanym w huraganie.