18 stycznia 2022

Ponad 500 afer

Od 2015 roku w Polsce nie ma prawie dnia, żeby nie wybuchła jakaś afera, związana z władzą.

Strona głównaOpinieSkandaliczny pomysł PiS. Podatek za telewizor niezależnie od tego czy go masz...

Skandaliczny pomysł PiS. Podatek za telewizor niezależnie od tego czy go masz czy nie

”Mając na uwadze powyższe, tj. europejskie trendy w dziedzinie finansowania mediów publicznych, a także powszechny dostęp do urządzeń służących do odbioru treści, należy zauważyć, że oderwanie opłaty od faktu posiadania odbiornika jest całkowicie uzasadnione” – powiedział wicepremier i minister kultury Piotr Gliński tłumacząc, dlaczego nową opłatę medialną zapłacą nawet ci, którzy nie posiadają telewizorów.

Ministerstwo kultury pracuje nad projektem ustawy zmieniającej finansowanie mediów publicznych w Polsce. Dotychczasowy abonament radiowo-telewizyjny miałby zostać zastąpiony tzw. opłatą medialną, pobieraną przy okazji rozliczania podatku PIT, CIT i KRUS.

Reklamy

Nowe przepisy znosiłyby obowiązek rejestracji odbiorników telewizyjnych oraz radiowych. To oznacza, że opłatę uiszczałby każdy – nawet ten, kto nie posiada telewizora. Kontrowersyjny zapis tłumaczy w odpowiedzi na interpelacje poselską Piotr Gliński. Wskazuje, że jest on uzasadniony ze względu na ”powszechny dostęp do urządzeń służących do odbioru treści”.

Wicepremier przypomina, że zgodnie z europejskim orzecznictwem opłata medialna ma charakter publicznoprawny.

Opłata medialna ma wynosić w przeliczeniu na miesiąc około 8 złotych od osoby. Mało? Niekoniecznie. Obecnie abonament powiązany jest z gospodarstwem domowym – koszt to 20 zł na miesiąc. Nowa opłata ma łączyć się z osobą płacącą podatek. Jeśli w domu mieszkają dwie-trzy osoby, które płacą podatek, wtedy wydadzą w sumie 16-24 zł miesięcznie.

Źródło: Radio ZET

Musisz o tym wiedzieć!