Zdolności obronne Polski coraz niższe? Zamrożony program budowy korwet

Ministerstwo Obrony Narodowej prawdopodobnie zamroziło programy budowy korwet „Miecznik” i okrętów patrolowych z funkcją zwalczania min „Czapla” co najmniej do 2019 roku. Projekty te mogą się rozpocząć pod inną nazwą i dotyczyć zupełnie nowych klas okrętów – w tym fregat.

Informacje na temat losów polskich korwet i pełnomorskich patrolowców zostały ujawnione podczas dyskusji, jaka wywiązała się pomiędzy Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Bartoszem Kownackim, a Przewodniczącym Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” Krzysztofem Doślą w czasie wspólnego posiedzenia Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Komisji Obrony Narodowej w dniu 27 września 2017 r.

Reklamy


Chcesz czytać  więcej wewnętrznych informacji ze świata polityki i mediów? Prosimy o obserwowanie naszego profilu na Facebooku oraz na Twitterze. Proszę o lajkowanie i podawanie dalej naszych wpisów - w ten sposób możemy zrobić dla Ciebie więcej.


Tematem spotkania był proces restrukturyzacji Stoczni Marynarki Wojennej S.A., ale w rzeczywistości artykułowano problemy całego sektora stoczniowego. To właśnie wtedy Przewodniczący Dośla zarzucił Ministerstwu Obrony Narodowej anulowanie programów „Miecznik” i „Czapla”, co może zaważyć na przyszłości polskich stoczni.

Wiceminister Kownacki nie zaprzeczył kategorycznie tym informacjom. Wskazał natomiast, że analizując możliwości polskiego budżetu i potrzeby Sił Zbrojnych, za najważniejszy program ze względu na bezpieczeństwo państwa uznano program budowy okrętów podwodnych nowego typu „Orka”.

Źródło: Defence.pl