Jurgielowi marzy się PRL? Centralna platforma sprzedaży płodów rolnych

Ministerstwo rolnictwa chce stworzyć platformę, dzięki której można będzie gromadzić i sprzedawać duże jednorodne partie towarów rolnych. Pierwsze działania koncepcyjne zostały już ukończone. Obecnie trwają prace nad konkretnymi rozwiązaniami.

Projekt został złożony w ramach programu GOSPOSTRATEG. To konkurs Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Projekty są przyjmowane do końca października, a na ich dofinansowanie przeznaczono 150 mln zł.

Reklamy


Chcesz czytać  więcej wewnętrznych informacji ze świata polityki i mediów? Prosimy o obserwowanie naszego profilu na Facebooku oraz na Twitterze. Proszę o lajkowanie i podawanie dalej naszych wpisów - w ten sposób możemy zrobić dla Ciebie więcej.


Prace dotyczące platformy żywnościowej prowadzone są od 2016 r. Z jednej strony chodzi o zgromadzenie dużych partii jednorodnych towarów – takich, które mogliby nabyć importerzy z UE i z krajów pozaunijnych; z drugiej strony, by takie transakcje ograniczały różne ryzyka: handlowe, cenowe i transakcyjne czy kursowe.

Do realizacji niezbędne są autoryzowane magazyny, w których panowałyby jednakowe zasady, w tym takie same stawki za przechowywanie towarów. Rolnik umieszczałby tam swoje towary, a następnie oferował do sprzedaży. Gdyby znalazł się kupiec, magazyn zająłby się sprzedażą, a rolnik otrzymał później zapłatę.

Organizatorem platformy ma być Giełda Papierów Wartościowych. Działalność będzie nadzorowana przez Komisję Nadzoru Finansowego.

A nam to jednak przypomina PGR…

Źródło: Business Insider Polska