Roman Graczyk i Janusz Poniewierski ogłosili rezygnację z członkostwa w Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich podała rzeczpospolita. „Powodem naszej decyzji jest brak adekwatnej reakcji Stowarzyszenia na praktyki dokonujące się w mediach publicznych, od czasu ich politycznego przejęcia przez obecny rząd” – tłumaczą w oświadczeniu na łamach gazety.

Dziennikarze, członkowie Oddziału Krakowskiego SDP, zwrócili uwagę, że po wymianie władz w TVP i Polskim Radiu, które nastąpiło po wyborach w 2015 roku, „doszło do drastycznego upolitycznienia i upartyjnienia programów Polskiego Radia SA i Telewizji Polskiej SA, a anteny te stały się tubą propagandową partii rządzącej”.

Reklamy

„Media zwane dawniej publicznymi, a obecnie narodowymi, tworzą obraz rzeczywistości drastycznie nieadekwatny do faktów. Kreują pewnego rodzaju »nierzeczywistość« – zjawisko, którego powrotu w suwerennej Polsce nie oczekiwaliśmy w najczarniejszych snach” – punktują w oświadczeniu dziennikarze.

„Wobec tak drastycznego łamania dziennikarskich standardów SDP powinno w sposób jednoznaczny dać wyraz przywiązania do wartości ważnych dla utrzymania ładu medialnego opartego na wolności słowa” – zwracają uwagę dziennikarze. Ich zdaniem reakcje Stowarzyszenia są jednak „wątłe i rzadkie”, co oznacza „abdykację z podstawowej powinności związku dziennikarskiego”.

„Wobec naszego przywiązania do wspomnianych wyżej wartości czujemy się wyobcowani w Stowarzyszeniu, które od tych wartości de facto odstępuje. Wyciągamy stąd jedyny w tej sytuacji możliwy wniosek: rezygnujemy z członkostwa. Zarazem dziękujemy Koleżankom i Kolegom z SDP za wszelkie dobro, jakiego od nich doświadczyliśmy” – zakończyli swoje oświadczenie w „Rzeczpospolitej” dziennikarze.

Źródło: Rzeczpospolita

Poprzedni artykułKolejne śledztwo przeciwko ministrowi Szyszko umorzone. Tym razem z powodu śmierci świadka
Następny artykułStandardy PiS? Niesamowita kariera żony Piotra Nisztora