[Counter-Box id="1"]

Nowoczesna zwróciła się z pytaniem do premier Beaty Szydło, czy były z nią konsultowane zmiany w statucie Polskiej Fundacji Narodowej donosi Rzeczpospolita. Zdaniem posła ugrupowania Adama Szłapki nowy statut oznacza, że PFN będzie zajmować się “zupełnie innymi celami, niż deklarowano do tej pory”.

Szłapka powiedział na konferencji w Sejmie, że jego ugrupowanie “nie odpuści tematu przekrętu, który nazywa się Polska Fundacja Narodowa”. Poseł Nowoczesnej odniósł się do informacji medialnych, z których wynika, że PFN złożyła do KRS propozycję zmiany statutu. Zdaniem posła, nowy statut oznacza, że fundacja będzie zajmować się “zupełnie innymi celami niż deklarowano do tej pory”. Wśród nich wymienił m.in. “podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości, upowszechnianie w kraju i za granicą wiedzy o historii”. Według niego to “samo w sobie brzmi, jak propaganda”.

Reklamy

Nowoczesna chce, aby PFN udostępniła informację publiczną w tej sprawie. Chodzi m.in. o to, jaka kwota z budżetu fundacji będzie przeznaczona w przyszłym roku na nowe cele oraz czy zmiany w statucie fundacji były konsultowane z jej założycielami, a także z premier Beatą Szydło i z kierownictwem PiS.

Nowoczesna wystąpiła też o udostępnienie informacji publicznej do wszystkich spółek Skarbu Państwa, które finansują działalność PFN, z pytaniem, czy zmiany statutu, były z nimi konsultowane i czy spółki je wspierają. “Jeżeli wydaje się pieniądze publiczne ze spółek Skarbu Państwa – 10 czy 12 mln – jest się fundatorem fundacji, która ma jedne cele, a w trakcie gry zmienia się te cele, to znaczy, że coś tu jest nie w porządku. W związku z tym pytamy te spółki, czy mają z tym coś wspólnego” – podkreślił poseł Szłapka.

A nas ciekawi, czy Polska Fundacja Narodowa odpowie na pytanie Nowoczesnej.

Źródło: Rzeczpospolita

Poprzedni artykułCymański demaskuje Ziobrę. Słucha się Kaczyńskiego
Następny artykułNowa inicjatywa PSL. Chcą obniżenia wieku emerytalnego dla rolników, podwyższonego przez PiS