20 stycznia 2022

Ponad 500 afer

Od 2015 roku w Polsce nie ma prawie dnia, żeby nie wybuchła jakaś afera, związana z władzą.

Strona głównaOpinieGrozi nam totalitaryzm? PiS regularnie obchodzi konieczność konsultacji społecznych. Oto najlepszy dowód

Grozi nam totalitaryzm? PiS regularnie obchodzi konieczność konsultacji społecznych. Oto najlepszy dowód

Obywatelskie Forum Legislacji przygotowało porównanie ilości ustaw przygotowywanych w formie projektów rządowych z ilością projektów poselskich.

Jeszcze nigdy w historii Polski żadna partia w tak arogancki i sprzeczny z wszelkimi zasadami sposób nie wykorzystywała tej ścieżki do ominięcia konsultacji społecznych. Wszystkie kontrowersyjne projekty PiS pomijają w ten sposób niezbędną w dojrzałej demokracji fazę kontroli społecznej nad uchwalanym prawem. Ustawy, bez analizy konsekwencji ich funkcjonowania, są niekiedy uchwalane w kilka dni, często przepychane przez Sejm nocą. W sytuacji, w której prezydent jest człowiekiem obozu PiS nie ma praktycznie żadnej kontroli nad bałaganem i chaosem, który tworzy się w prawie.

Reklamy

Konsekwencją takiego działania jest też kompletny brak stabilności gospodarki. Dzisiaj nikt nie może być pewien ani swojej emerytury ani swojej pracy. Wystarczy bowiem, by jakaś nieodpowiedzialna grupa trzymająca władzę wpadła na pomysł zmian i nikt i nic, poza protestami społecznymi, nie jest w stanie ich powstrzymać. Taka sytuacja jest bardzo groźna dla każdego z Polek i Polaków, który myśli o swojej przyszłości, o przyszłości swoich dzieci.

Musisz o tym wiedzieć!