Ten raport nie pozostawia wątpliwości. Władza zastrasza protestujących?

„Zastraszanie, inwigilacja i ściganie uczestników protestów” – pisze o polskich władzach Amnesty International w swoim raporcie. Jak podkreśla organizacja, zawsze jest po stronie pokrzywdzonych.

„Wolność zgromadzeń w Polsce została naszym zdaniem bardzo zagrożona” – stwierdziła Draginja Nadaždin z Amnesty International Polska i dodała, że „W miarę jak polski rząd próbuje zacieśnić kontrolę nad wymiarem sprawiedliwości, w społeczeństwie rośnie opór. Niemniej władze robią wszystko co mogą, by zablokować protesty, najpierw fizycznie na ulicach, a następnie wykorzystując regulacje prawne. Policja prowadzi monitoring protestujących, nęka ich, a nawet wnosi przeciwko nim oskarżenia tylko za to, że wyrazili swoje poglądy.”

W lipcu 2017 roku, tysiące osób wzięło udział w zorganizowanych w ponad 50 miastach Polski demonstracjach przeciwko „rządowym projektom ustaw, które zagrażały niezależności sądownictwa”. Organizacja ujawnia, że w odpowiedzi władze zastosowały wobec demonstrantów „szeroki zakres środków utrudniających uczestnictwo w protestach i naruszających prawo do wolności słowa oraz zgromadzeń”.

W grudniu 2016 roku Parlament przyjął restrykcyjną nowelizację ustawy Prawo o zgromadzeniach, która nadaje priorytet „zgromadzeniom organizowanym cyklicznie”, czyli demonstracjom organizowanym przez te same podmioty w tym samym miejscu kilka razy w roku. „Oprócz fizycznego utrudniania protestów, władze poddają ich uczestników intensywnemu monitoringowi i inwigilacji, w tym śledzeniu i nachodzeniu w domu. Wielu manifestantom postawiono zarzuty i skierowano ich sprawy do sądu” – napisano w raporcie.

Naszym zdaniem działania władzy są niedopuszczalne. Tłumienie krytyki i zastraszanie mieszkańców naszego kraju zasługują na najwyższe potępienie.

Źródło: Amnesty International

Podziel się swoją opinią!


Co o tym sądzisz?
  • Fascynacja
  • Szczęście
  • Smutek
  • Złość
  • Znudzenie
  • Strach

3
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
NikoZygmuntanka Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
anka
Gość
anka

no ale jeszcze nie biją i nie zamykają! BRAWO wy!

Niko
Gość
Niko

Z historii znane są przypadki dyktatur, które miały się dobrze przez wiele lat aż do momentu, gdy zwykli ludzie mieli dość. Zamiany następowały szybko, gwałtownie i krwawo. Mam nadzieję, że tak też będzie w Polsce. Oby za mojego życia i gdy jeszcze będę sprawny fizycznie.

Zygmunt
Gość
Zygmunt

Tak wyglądają ulice „Wyspy Wolności i Tolerancji”….