Żywność drastycznie drożeje! GUS podaje listę produktów

Główny Urząd Statystyczny donosi, że aż o 5 procent wzrosły we wrześniu ceny żywności. Więcej zapłacimy za zboża, mniej za ziemniaki.

Cena masła w ciągu ostatniego roku wzrosła aż o 70 procent. Podobnie jest z mlekiem. Według Głównego Urzędu Statystycznego, podrożało o prawie 30 proc. Więcej zapłacić trzeba też za zboża, co z kolei ma wpływ na cenę pieczywa i jaj.

Reklamy


Chcesz czytać  więcej wewnętrznych informacji ze świata polityki i mediów? Prosimy o obserwowanie naszego profilu na Facebooku oraz na Twitterze. Proszę o lajkowanie i podawanie dalej naszych wpisów - w ten sposób możemy zrobić dla Ciebie więcej.


Jak twierdzą specjaliści przez ostatnie lata mieliśmy deflację, czyli ceny produktów spadały i to jest pierwszy powód gwałtownego wzrostu cen żywności. Natomiast drugą przyczyną jest wzrost dochodów.

Ponadto na całym świecie wzrosły ceny masła. “Świat odchodzi od margaryn, tłuszczy utwardzanych i panuje trend na masło. Jest bardzo duże zapotrzebowanie na masło ze strony Chin, ale też Stanów Zjednoczonych, świat potrzebuje tłuszczu mlecznego” – powiedziała w rozmowie z naTemat Agnieszka Maliszewska z Polskiej Izby Mleka.

Już wiadomo, że na podwyżki miały wpływ wiosenne przymrozki. Niestety jak twierdzą analitycy przed świętami nie będzie taniej.

Źródło: naTemat