Prof. Jerzy Robert Nowak, ideolog medialnego koncernu o. Tadeusz Rydzyka, był współpracownikiem tajnych służb PRL. Te informacje ustalił tygodnik “Wprost” i opublikował artykuł z którego wynika, że w latach 60. Nowak był rozpracowywany przez SB w związku z działalnością grupy trockistów skupionej wokół Ludwika Hassa, historyka uznawanego przez władze PRL za wrogi element. Z dokumentów SB wynika, że Nowak to kontakt operacyjny Tadeusz.

W teczce Nowaka (mikrofilmy o numerze IPN BU 001043/1742) znajdują się m.in. fotokopie ankiety personalnej Tadeusza, a także informacje SB na jego temat oraz notatki ze spotkań, na których Nowak przekazywał SB informacje. Wg prowadzącego go oficera operacyjnego Nowak chętnie rozmawiał o swojej pracy, a kontakty z Hassem i działalność w jego grupie nazwał “błędem”. Tadeusz przekazał SB m.in. informację, że 14-19 grudnia 1970 r. przebywał w Baranowie Sandomierskim jako tłumacz spotkania polsko-węgierskiego. Informował także o sytuacji w MSZ, w którym “oczekuje się zmian kadrowych”. W notatce sporządzonej z rozmowy z Tadeuszem funkcjonariusz SB zapisał, że zlecił mu zdobycie informacji odnośnie wypowiedzi pracowników w sprawie planowanych zmian w MSZ i zwrócenie uwagi na negatywne postawy w resorcie oraz w PISM.

Reklamy

Dzięki współpracy z SB Nowak został wytypowany do pracy w ambasadzie PRL w Budapeszcie. “Wyraził chęć udzielenia pomocy na terenie Budapesztu z racji wykonywania swoich obowiązków oraz spotkań środowiskowych” – napisano w notatce. Ustalono, że informacje dla SB Nowak będzie przekazywał pocztą dyplomatyczną. Prowadzący go oficer pisał m.in. “Należy stwierdzić, że dr Nowak jest wartościowym kandydatem do operacyjnego wykorzystania przez Wydział VIII Departamentu I MSW.”

Co na temat znajdujących się w IPN dokumentów powiedział redakcji “Wprost” sam Nowak? “To jakaś bzdura. Nigdzie nie ma moich podpisów. Zajmuję się niewygodnymi tematami i dlatego takie rzeczy się wyciąga.”

Źródło: Wprost

Poprzedni artykułZapowiedź kampanii informacyjnej samorządów wywołała wściekłość PiS
Następny artykułWielka porażka Morawieckiego. Narodowe inwestycje znacząco spadają