„Po dwóch latach udział inwestycji w dochodzie narodowym spadł o dwa punkty procentowe! A przecież miał o tyle wzrosnąć! To wielka porażka Morawieckiego” – powiedział w rozmowie z „Newsweekiem” prof. Jerzy Haunser, ekonomista i były minister gospodarki, pracy i polityki społecznej.

W sierpniu Business Insider Polska pisał o tym, że stopa inwestycji, czyli poziom inwestycji w stosunku do PKB spadł do najniższego poziomu od 1996 r. Ten problem zauważył też główny ekonomista Business Centre Club prof. Stanisław Gomułka, który pisał, że stopa inwestycji w ciągu 4 ostatnich kwartałów wyniosła 17,7 proc., co jest „najniższym poziomem od II kwartału 1996 roku”.

Reklamy

Były wicepremier i minister gospodarki skomentował także pomysł 500 plus. Jego zdaniem to złe rozwiązanie, ale „społecznie potrzebne, bo ograniczyło skalę ubóstwa i zmniejszyło nierówności”. zwrócił jednak uwagę, że w samym programie jest „mnóstwo” patologii:

„Jaki jest sens przyjmowania przez zadłużone państwo zobowiązań w takiej skali, na taki długi okres? (…) W dodatku część z rodzin dzięki 500 plus ograniczyła aktywność zawodową. Ten program to drogie rozwiązanie, które nie spowodowało poprawy rozrodczości. Bo rozrodczości bardziej niż pieniądze sprzyja stabilność zatrudnienia i zmiany kulturowe, wspomagające godzenie aktywności zawodowej i rodzinnej kobiet – podsumował prof. Hausner.

Źródło: Newsweek

Poprzedni artykułSzokujące! Główny ideolog Radia Maryja był tajnym współpracownikiem SB o pseudonimie Tadeusz
Następny artykułArogancja maszałka Karczewskiego z PiS. Chce by lekarze pracowali dla idei