Kampania “Sprawiedliwe sądy” przenosi się z Polski za granicę. Polska Fundacja Narodowa zaangażowała amerykańską firmę, by “przekaz był zrozumiały nie tylko w kraju, ale również za granicą” – donosi TVN, którego dziennikarze dotarli do dokumentów ukazujących, jaki przekaz i za jaką kwotę fundacja zamierza propagować na świecie.

Prezes fundacji Cezary Jurkiewicz wyznał w jednym z wywiadów, że chce aby “nasza perspektywa i nasze treści trafiały do obiegu informacji na zachodzie, a szczególnie w Stanach Zjednoczonych i krajach NATO.” Fundacja zaangażowała amerykańską firmę doradczą. “Aby nasz przekaz był zrozumiały nie tylko w kraju, ale również za granicą, musimy posługiwać się idiomem językowym i kulturowym, którym posługują się nasi odbiorcy. Dlatego zaangażowaliśmy firmę White House Writers Group w Waszyngtonie, która będzie nam w tym zakresie idiomatycznej komunikacji doradzać. Musimy poruszać się z naszymi komunikatami w polu znaczeniowym zrozumiałym dla odbiorcy, w jego idiomie kulturowym. Zależy nam przede wszystkim na tym, aby poza samymi Polakami interes naszego kraju i potrzebę reform rozumieli nasi sojusznicy w NATO, w USA i w Unii Europejskiej” – wyjaśniał w rozmowie z TVN Maciej Świrski.

Reklamy

TVN ustalił, że White House Writers Group (WHWG) będzie inkasować za swoje usługi 45 tysięcy dolarów miesięcznie (około 164,5 tysiąca złotych) plus “rozsądne wydatki” nieprzekraczające dziesięciu procent wynagrodzenia, podejmowane za zgodą fundacji. WHWG otrzymało już od Polskiej Fundacji Narodowej zapłatę za trzy miesiące z góry. Wiadomo to z powszechnie dostępnych dokumentów, bo w USA obowiązuje tzw. FARA (Foreign Agent Registration Act), czyli ustawa o rejestracji “zagranicznych agentów”. FARA nakazuje osobom, firmom i instytucjom, które pracują na zlecenie obcokrajowców, zarejestrować się jako “zagraniczni agenci”. Rejestr FARA jest jawny. W Stanach Zjednoczonych prawodawca uznaje, że jeżeli ktoś z zagranicy chce Amerykanów do czegoś przekonać, obywatele muszą wiedzieć, kto to jest i ile pieniędzy na to przeznaczył.

Jakie zdania będzie wykonywać WHWG na zlecenie PFN? Mają być to:

  1. Budowanie zrozumienia w Stanach Zjednoczonych, UE i NATO, że obecne polskie reformy dążą do osiągnięcia uczciwości politycznej poprzez wyeliminowanie endemicznej korupcji w instytucjach, strukturach i praktykach odziedziczonych po narzuconym sowieckim systemie komunistycznym.
  2. Propagowanie (“advance”) polskich żądań w sprawach sprawiedliwego traktowania w handlu międzynarodowym w obrębie Unii Europejskiej, w tym dywersyfikacja importu źródeł energii jako priorytetu bezpieczeństwa narodowego w Polsce.
  3. Wyjaśnienie, że reforma sądownictwa w Polsce ma zasadnicze znaczenie dla wyeliminowania korupcji, bezkarności i przewlekłości, które corocznie utrudniają tysiącom polskich obywateli dostęp do wymiaru sprawiedliwości. Ma na też celu wprowadzenie lub przywrócenie “kontroli i równowagi” wyeliminowanych przez postsowiecki (“Soviet style”) system sądowy, który Polska odziedziczyła po wyzwoleniu ponad ćwierć wieku temu.
  4. Popieranie (propagowanie) pozycji Polski jako równego i suwerennego państwa członkowskiego w Unii Europejskiej. Wyjaśnianie, że stanowisko Polski wobec kryzysu uchodźczego, który bezpośredni sąsiad pomógł przyspieszyć, odzwierciedla wolę polskich wyborców polskich i ich prawa jako obywateli niezależnego, a nie wasalnego państwa.
  5. Prostowanie fałszywej narracji, groźnej dla bezpieczeństwa narodowego Polski i jej roli w NATO i UE, o polskim współudziale w Holokauście, w obozach zagłady i innych zbrodniach wojennych. Kłamstwa propagowane przez aktywne ośrodki nieżyczliwych sąsiadów rzucają cień na reputację jednej z największych ofiar II wojny światowej przez zrównanie jej z największymi przestępcami historii.

Treści Polskiej Fundacji Narodowej mają być rozpowszechniane w języku angielskim i docierać do urzędników państwowych, prawodawców, agencji rządowych, gazet, wydawców oraz stowarzyszeń obywatelskich. Mają do tego być wykorzystane następujące kanały komunikacji: gazety, czasopisma, komunikaty prasowe, mailing, listy i telegramy, social media, strony www, broszury i inne publikacje, a także wykłady i odczyty.

Polska Fundacja Narodowa powstała w ubiegłym roku. Na jej fundusz założycielski i działalność statutową szesnaście spółek Skarbu Państwa wpłaciło jak dotąd 185 milionów złotych. Fundacja była powoływana po to, aby promować polską gospodarkę na świecie. Miesiąc temu fundacja zmieniła statut inaczej formułując swoje cele niż w momencie założenia.

Źródło: TVN

Poprzedni artykułSkandal w Brukseli. Posłowie PiS zagłosowali przeciwko polskim rolnikom.
Następny artykułPowtórka z PRL? Policja spisuje zapalających znicze.