20 stycznia 2022

Ponad 500 afer

Od 2015 roku w Polsce nie ma prawie dnia, żeby nie wybuchła jakaś afera, związana z władzą.

Strona głównaOpinieAfera wagonowa na kolei. Minister Andrzej Adamczyk nie dopilnował podległych mu urzędników?

Afera wagonowa na kolei. Minister Andrzej Adamczyk nie dopilnował podległych mu urzędników?

Po opóźnionych inwestycjach drogowych, braku realnych efektów działań w sprawie dieselgate minister Andrzej Adamczyk ma kolejny poważny problem. Chodzi o wagony. Dziś ma wstrzymać wydobycie kopalnia Zofiówka, która nie ma gdzie składować paliwa – informuje Dziennik. Moce produkcyjne ograniczają koksownie, a hutom grozi zatrzymanie pracy wielkiego pieca.

Premier Beata Szydło powołała specjalny zespół ds. rozwiązania problemu z węglarkami pod kierownictwem wiceministra energii Grzegorza Tobiszowskiego i rozpętała się burza. Efektem były m.in. dymisje w zarządzie PKP Cargo. Teraz, jak zapewnia rzecznik PKP Cargo Ryszard Jacek Wnukowski, sytuacja w przewozach została organizacyjnie opanowana. „PKP CARGO realizuje w listopadzie ustalone wielkości dostaw”.

Reklamy

Według szacunków, do których dotarli dziennikarze chodzi o ok. 600 wagonów PKP Cargo, ok. 300 DB Schenker i ok. 100 CTL Logistic. Sytuacja jest bardzo poważna. Np. koksownie Jastrzębskiej Spółki Węglowej wykorzystują już tylko 85 proc. swoich mocy, ponieważ brakuje im węgla, bo nie ma jak dowieźć surowca z kopalni do koksowni.

„Braki wagonowe dotyczą wszystkich kopalń JSW, czyli Pniówek, Zofiówka, Borynia, Budryk, Knurów i Szczygłowice. Skutki to obniżenie poziomu sprzedaży węgla i związana z tym utrata korzyści kontraktowych. Spółka zmuszona jest ponosić koszty zwałowania węgla” – twierdzi Katarzyna Jabłońska-Bajer, rzeczniczka Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Z informacji dziennikarzy wynika, że w niektórych koksowniach zapasy węgla wystarczają momentami na mniej niż tydzień.

PKP Cargo tłumaczy, że np. w przypadku niektórych kopalń na problemy z odbiorem węgla złożył się nie tylko brak wagonów, ale także remont torów w tym rejonie.

Źródło: Dziennik.pl

Musisz o tym wiedzieć!