21 stycznia 2022

Ponad 500 afer

Od 2015 roku w Polsce nie ma prawie dnia, żeby nie wybuchła jakaś afera, związana z władzą.

Strona głównaOpinieKolejny przykład kolesiostwa i nepotyzmu? Żona wojewody dostała pracę w przejętej przez...

Kolejny przykład kolesiostwa i nepotyzmu? Żona wojewody dostała pracę w przejętej przez PiS instytucji

Siostra wojewody Agaty Wojtyszek znalazła pracę w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach – donosi Gazeta Wyborcza. Po zmianie przepisów to właśnie wojewoda ma wpływ na wybór władz tej instytucji.

Stało się tak po znowelizowaniu kilka miesięcy temu ustawy Prawo ochrony środowiska. Teraz rada liczy pięć osób, z czego aż czterech wybiera wojewoda i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jednego przedstawiciela ma sejmik.

Reklamy

Latem nowa rada wybrała nowe władze Funduszu w Kielcach. Prezesem został Ryszard Gliwiński, dotychczasowy szef Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Starachowicach. Jego zastępcą jest Mariusz Goraj, członek PiS i były radny kielecki radny tej partii.

W październiku pracę w tej instytucji rozpoczęła siostra wojewody świętokrzyskiej Agaty Wojtyszek. Została zatrudniona w dziale finansowo-księgowym. Wcześniej pracowała w dziale finansowym w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Starachowicach.

Prezes Gliwiński zapewnia, że na to stanowisko ogłoszono „transparentny konkurs”.
Podkreślił, że w „konkursach startować mógł każdy”. Tyle, że w przypadku tego, w którym wygrała siostra wojewody, trzeba było spełnić specyficzne wymagania, m.in. co najmniej ośmioletni staż pracy w sektorze finansów publicznych. Jedyną osobą spełniającą te kryteria była właśnie… siostra Agaty Wojtyszek. Przypadek?

Agata Wojtyszek nie chciała rozmawiać z dziennikarzami. Również jej siostra odmówiła wypowiedzi.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Musisz o tym wiedzieć!