24-godzinne sądy będą rozstrzygać, co jest hejtem, a co fake newsem – to pomysł minister  cyfryzacji Anny Streżyńskiej, która Facebookową rewolucję zapowiedziała na łamach “Gazety Wyborczej”.

Streżyńska chce nowelizacji ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną, przez co Facebook podlegałby polskiemu prawu. “Nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań – to zgodne i z prawem polskim, i z międzynarodowym” – przyznała w rozmowie z “GW”.

Reklamy

Ustawa zakłada, że użytkownicy będą mogli zgłaszać hejt, gdy odczują naruszenie swoich dóbr osobistych. Zgłaszać będą mogli też fake newsy, gdy odczują “zagrożenie ws. otrzymywania wiarygodnych informacji”.

“To, czy dany post jest fake newsem miałby decydować sąd. – Zaproponowaliśmy ministrowi sprawiedliwości rozwiązania w postaci sądów 24-godzinnych, bo natura internetu nie znosi dłuższych przerw w byciu online. (…) Mamy wsparcie ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości” – powiedziała Streżyńska w rozmowie z gazetą.

Naszym zdaniem jest to powrót wprost do pomysłu na cenzurę internetu. Ciekawe dlaczego Streżyńska, która do tej pory raczej mówiła o wolności słowa, zdecydowała się na tak nagły zwrot w stronę narodowo socjalistycznych pomysłów PiS? Czy chodzi o desperacką próbę utrzymania stanowiska czy może przypodobanie się Jarosławowi Kaczyńskiemu, żeby dostać coś na osłodę po likwidacji ministerstwa za 2 tygodnie? No i co zrobi pani minister z obecnymi na całym świecie portalami typu… AszDziennik, na których wiadomości nabiera się ponad połowa internautów?

Źródło: Bussines Insider

Poprzedni artykułFakty przeczą propagandzie rządu. Polacy nie chcą wracać do swojego kraju
Następny artykułKolejny skandal ze wspieraniem PiS przez PCK. Policja znalazła kompromitujące materiały?