19,5 miliona z NFOŚ dla Ojca Rydzyka na elektrociepłownię. Umowę podpisał minister Jan Szyszko.

Spółka Geotermia Toruń podpisała umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska o 19,5 mln zł dotacji na budowę ciepłowni. Zakład od 2019 r. ma dostarczać energię do miejskiej sieci ciepłowniczej – informuje Gazeta Wyborcza.

Na początku września komisja złożona z pracowników NFOŚ rekomendowała, by przyznać dotacje na odnawialne źródła energii dziewięciu wnioskodawcom z całej Polski. Jednym z nich była Geotermia Toruń, spółka powiązana z o. Tadeuszem Rydzykiem, która wystąpiła o wsparcie na ciepłownię wartą ponad 40 mln zł.

Reklamy

Chcesz czytać  więcej wewnętrznych informacji ze świata polityki i mediów? Prosimy o obserwowanie naszego profilu na Facebooku oraz na Twitterze. Proszę o lajkowanie i podawanie dalej naszych wpisów - w ten sposób możemy zrobić dla Ciebie więcej. 

We wtorek 7 listopada w Ministerstwie Środowiska w obecności ministra Jana Szyszki dopięła formalności i podpisała umowę, na mocy której dostanie 19,5 mln zł z pieniędzy unijnych zarządzanych przez NFOŚ. Geotermię Toruń reprezentował jej prezes o. Jan Król. Do Warszawy przyjechali też o. Rydzyk i Lidia Kochanowicz-Mańk, odpowiednio prezes i dyrektor finansowa Fundacji Lux Veritatis, do której należy spółka Geotermia Toruń. Tego dnia umowę dotacyjną podpisali też przedstawiciele Geotermii Podhalańskiej, która na swoją rozbudowę dostanie 9,1 mln zł dofinansowania.

O. Rydzyk kilka lat temu wykonał w Toruniu dwa geotermalne odwierty. Nie są jeszcze wykorzystywane, ale w przyszłości dostarczą wodę do kompleksu rekreacyjno-zabiegowego Uzdrowisko Termy Toruńskie. Ich inne zastosowanie to produkcja energii cieplnej – właśnie temu ma służyć ciepłownia. Redemptorysta stara się, by podłączyć ją do miejskiej sieci ciepłowniczej w Toruniu, która opiera się na elektrociepłowni gazowej o mocy cieplnej 357 MW. Geotermia ma mieć moc 25 MW, nie zastąpi więc źródła gazowego, a co najwyżej je uzupełnieni.

“Budowę rozpoczniemy w przyszłym roku, przed nami proces wybrania wykonawcy” – zapowiedziała w TV Trwam Lidia Kochanowicz-Mańk. – “Proces inwestycyjny będzie trwał 12 miesięcy, także mamy nadzieję, że na koniec 2018 r. będziemy już dostarczać ciepło dla wyodrębnionej sieci przy ul. Starotoruńskiej, natomiast dostarczanie go do sieci miejskiej nastąpi na początku 2019 r. Jesteśmy do tej inwestycji bardzo dobrze przygotowani, mamy rozeznanie rynku i dobrych inżynierów.”

To kolejne publiczne pieniądze na geotermię w Toruniu. Wcześniej Fundacja Lux Veritatis na mocy ugody sądowej otrzymała z NFOŚ 26,5 mln zł. To odszkodowanie za to, że czasach rządów PO-PSL Fundusz wycofał się z wcześniej obiecanego finansowania odwiertów.

Źródło: Gazeta Wyborcza