[Counter-Box id="1"]

Najpierw odsłonięto cichaczem, a potem równie skrycie podmieniono. Mowa o tablicach na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie. 10 listopada, w przeddzień Święta Niepodległości minister obrony narodowej odsłonił tablice z nazwami dwudziestu wsi i miasteczek na Wołyniu i Lubelszczyźnie oraz w Małopolsce Wschodniej, które stawiły opór napastnikom z Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińskiej Armii Powstańczej. Po kilku dniach tablice podmieniono.

O sprawie napisał na portalu Facebook ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

Reklamy

Kilka godzin później szczegółowo opisał to w felietonie. Wynika z tego, że parę dni przed uroczystością odsłonięcia tablic, która była zaplanowana na 11 listopada, doszło do nieporozumień pomiędzy MON a Kancelarią Prezydenta RP. Skutkiem tego prezydent Andrzej Duda nie wziął udziału w odsłonięciu tablic, a sama uroczystości została przesunięta na 10 listopada.

Jednak największym jednak zaskoczeniem było podmienienie tablic. Jeszcze wieczorem 9 listopada na jednej z nich widniała nazwa Birczy na Podkarpaciu, która w latach 1945 i 1946 została  trzykrotnie obroniona przez polskich żołnierzy. Nazwa ta zniknęła dnia następnego, co oznacza, że została podmieniona w nocy.

Pomimo pytań ze strony dziennikarzy zarówno przedstawiciele MON, jak i Kancelarii Prezydenta RP, nie dali jednoznacznej odpowiedzi co się stało.

Z informacji nieoficjalnych wynika, że uczyniono to pod presją strony ukraińskiej. Jak napisał Tadeusz Isakowicz-Zaleski “a zwłaszcza Wołodymyra Wiatrowycza, szefa IPN w Kijowie, który od lat neguje banderowskiej ludobójstwo na Polakach, Żydach i innych narodowościach oraz atakuje polskich patriotów. W tych dniach zarzucił on publicznie, że polskich wiosek przed UPA bronili “czekiści”. Tej narracji, popieranej przez prezydenta Petro Poroszenkę, w niesłychanie uległy sposób podporządkowali się niektórzy przedstawiciele obecnego obozu władzy w Polsce.”

W sprawie tablic posłowie PSL skierowali list otwarty do Antoniego Macierewicza.

Źródło: Facebook, Twitter

Poprzedni artykułPiS to partia dla mentalnych niewolników? Znany prawicowy publicysta ostro o układzie władzy
Następny artykułBędą ogromne protesty społeczne? Duda okazał się marionetką Kaczyńskiego donosi prasa