Od czasu wejścia Polski do Unii Europejskiej kolejni premierzy twierdzili, że za ich rządów Polacy zaczną wracać do kraju. Tak się jednak nie stało. Emigracja jest ciągle atrakcyjna – informuje Money.pl..

W ostatnim roku liczba osób myślących o wyjeździe za granicę, by szukać tam pracy, zwiększyła się o 400 tysięcy.

Reklamy

Zgodnie z danymi GUS w 2016 roku liczba Polaków, którzy opuścili nasz kraj zwiększyła się o 4,9% w porównaniu z rokiem poprzednim. Pod koniec 2016 roku liczba Polaków, którzy czasowo przebywali za granicą, wyniosła 2,5 miliona. Kolejne 2,8 miliona osób rozważa możliwość wyjazdu.

Spośród chętnych do wyjazdu 280 tysięcy chce pozostać za granicą na stałe. Oznacza to, że emigracja objęłaby w większości tych przypadków również całą rodzinę.

Dane pochodzą z cytowanej przez portal Money.pl 7 edycji raportu „Migracje zarobkowe Polaków”, przygotowanej przez firmę Work Service.

Najchętniej wybieranymi krajami na emigrację są cięgle Niemcy, Wielka Brytania (mimo planowanego wyjścia tego kraju z Unii Europejskiej) oraz kraje skandynawskie (głownie chodzi o wyjazdy do Szwecji i Norwegii). Jedna trzecia Polaków chce wyjechać do Niemiec. W tym przypadku decydująca jest odległość.

Wyjazd rozważają głównie osoby młode. W 90% nie posiadają one wyższego wykształcenia. Prawie 70% planujących wyjazd posiada pracę, ale tylko 40% na stały etat.

Źródło: Money.pl

Poprzedni artykułPKW masakruje projekt ordynacji, przygotowany przez PiS. Grozi nam ustawienie wyborów?
Następny artykułSąd uchyla kolejne grzywny. Płaci minister Patryk Jaki czy podatnicy?