[Counter-Box id="1"]

W ubiegłym tygodniu doszło do przejęcia kontroli nad elektrociepłownią Kogeneracja przez państwowego giganta – PGE. W ten sposób liczba spółek giełdowych, nad którymi państwo sprawuje kontrolę, wzrosła do 22. Te firmy stanowią łącznie połowę wartości wszystkich notowanych polskich spółek – donosi portal Money.pl

Nigdy wcześniej warszawska giełda nie była bardziej państwowa. W ramach transakcji przejęcia aktywów francuskiej państwowej grupy EdF w ubiegłym tygodniu największy producent energii w Polsce – PGE – kupił między innymi 50 proc. akcji notowanej na giełdzie spółki Kogeneracja.

Reklamy

Formalnie doszło do przejścia aktywów z jednej spółki państwowej, francuskiej, do innej państwowej, tyle że polskiej. Proporcje własności prywatnej i państwowej na giełdzie nie uległy więc zmianie. Powiększyło się jednak grono firm zarządzanych przez rząd premier Szydło. Portal Money.pl nazwał je “holdingiem PiS” i wyliczył, że po wtorkowej sesji giełdowej łączna kapitalizacja “holdingu PiS” wynosiła 330 mld zł, podczas gdy wszystkie polskie spółki giełdowe miały wartości 668 mld zł. Doszliśmy do progu 49,4 proc. udziału firm z kontrolą polskiego rządu w całej kapitalizacji giełdy. To najwięcej w historii.

Źródło: Money.pl

Poprzedni artykułKolejny podatek uderzy w handel? PiS nie odpuszcza a ceny pójdą w górę
Następny artykułAgata Duda ma dość chaosu w edukacji? Kulisy spotkania Pierwszej Damy z prezesem ZNP