Bruksela uznała podatek handlowy za niezgodny z unijnym prawem i rząd Beaty Szydło musiał go zawiesić. Od dłuższego czasu PiS forsuje zakaz handlu w niedzielę. Teraz wśród rządzących pojawił się pomysł, którego obawiają się przedstawiciele handlu – donosi portal Money.pl.

Chodzi o podatek od nieruchomości komercyjnych – informuje Money.pl. Nowy podatek, podobnie jak w przypadku handlowego, ma być wymierzony w zagraniczne podmioty, którym resort Mateusza Morawieckiego bardzo często zarzuca unikanie płacenia podatków. Stąd dolna granica wartości nieruchomości, od której nowa danina będzie obowiązywać. Ma to być 10 mln zł. W ciągu roku firmy zapłacą około 0,5 proc. wartości nieruchomości. Tymczasem największe galerie w Polsce są we władaniu podmiotów zagranicznych.

Reklamy

Nadal też trwa batalia o zakaz handlu w niedzielę. Specjaliści twierdzą, że połączenie tych spraw dla polskiego handlu może być ogromnym problemem.

Polska Rada Centrów Handlowych ostrzega, że właściciele galerii będą czekać z remontami, bo od droższej galerii zapłacą wyższy podatek. Branża handlowców przekonuje, że w Europie podobne podatki po prostu nie istnieją, więc znów interweniować może Komisja Europejska.

Źródło: Money.pl

Poprzedni artykułKoniec wolności słowa w Sejmie? PiS będzie mógł odbierać parlamentarzystom wynagrodzenie za wypowiedzi krytyczne wobec władzy
Następny artykułCoraz bliżej PRL. Centralizacja i upaństwowienie gospodarki postępuje.