20 stycznia 2022

Ponad 500 afer

Od 2015 roku w Polsce nie ma prawie dnia, żeby nie wybuchła jakaś afera, związana z władzą.

Strona głównaOpinieKolejna podwyżka PiS. Tym razem więcej zapłacimy za ciepło

Kolejna podwyżka PiS. Tym razem więcej zapłacimy za ciepło

Rząd PiS obiecywał obniżenie nocnych stawek za energię elektryczną. Ale za ogrzewanie zapłacimy rocznie nawet ok. 1400 zł więcej – wynika z projektu rozporządzenia Ministerstwa Energii.

„Istotne obniżenie stawek za energię elektryczną” rząd zapowiadał na początku roku. – Chcemy zachęcić do instalacji pieców elektrycznych lub pomp ciepła na terenach, gdzie nie ma możliwości podłączenia do miejskich systemów ciepłowniczych lub sieci gazowej – podkreślał wicepremier Mateusz Morawiecki. To jeden z punktów rządowego programu „Czyste Powietrze”, który ma obniżyć poziom smogu w Polsce.

Reklamy

Taryfy energii są takie same u wszystkich operatorów, ale ceny za 1 kWh są różne, bo m.in. inne są koszty wyprodukowania energii i jej przesyłu. A resort energii pokazał właśnie projekt rozporządzenia, jak pisze, „z innowacyjną taryfą z niższymi cenami i stawkami”, z algorytmami do wyliczenia nowych cen energii u operatorów. Eksperci policzyli i… okazuje się, że zamiast zdecydowanie mniej za energię elektryczną zapłacimy symbolicznie mniej (na północy i w środkowej Polsce, gdzie operatorem jest Energa, lub w Warszawie za prąd od Innogy) albo więcej (w PGE o 5 proc., a w Enea o 6 proc. więcej). A w najbardziej zanieczyszczonych od smogu regionach Polski, gdzie operatorem jest Tauron, nawet 34 proc. więcej w skali roku! Ceny energii, zamiast pomagać w walce ze smogiem, będą sprzyjały paleniu byle czym w kopciuchach, bo ludzie nie zdecydują się na ogrzewanie elektryczne.

Jedynym rejonem, który skorzysta na nowej taryfie, jest Warszawa, gdzie energię dostarcza Innogy, oraz północna i środkowa część Polski, gdzie dostawcą energii jest Energa. Tam mieszkańcy będą mogli zapłacić mniej odpowiednio o niecałe 400 i 100 zł.

Dobra zmiana?

Źródło: Gazeta Wyborcza

Musisz o tym wiedzieć!