[Counter-Box id="1"]

Ile kosztuje wybudowanie kilometra drogi? Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk wielokrotnie zabierał głos na ten temat. W swoim czasie wytykał Platformie Obywatelskiej, że buduje najdrożej w Europie, a teraz pochwalił się, że PiS obniżył te koszty o połowę. Niestety ani razu nie miał racji.

Północna obwodnica Krakowa w ciągu drogi ekspresowej S52, która ma mieć niecałe 15 km długości, będzie kosztowała 1,5 mld zł. Jak łatwo policzyć, 100 mln zł za kilometr. Albo 23,5 mln euro. To może Wschodnia Obwodnica Warszawy? 22 listopada podpisano umowę na 2,5-kilometrowy odcinek, za 225 mln zł. Czyli 90 mln zł albo 21,4 mln euro.

Reklamy

W Austrii kilometr autostrady kosztuje 12,9 mln euro, a na Węgrzech 11,9 mln. Za PO-PSL wynosił 9,6 mln euro, choć w swoim czasie Adamczyk próbował wmówić, że jest to 14,2 mln euro.

Jak jest teraz? Adamczyk twierdził, że będzie budował drogi w cenie 4,5 mln euro. Niestety ostatni fragment S7 kosztował 7,8 mln euro, a 7,9 mln euro za kilometr kosztował kilometr wylotówki z Warszawy, między węzłem Lotnisko do węzła Lesznowola.

Taniej? Być może, ale nie tak tanio jak minister zapowiadał. Pomylił się o ponad 2 miliony euro. Cóż… może takich kwot nie zauważa?

Źródło: Money.pl

Poprzedni artykułSzkoły jak obóz karny?
Następny artykułPolityczna zemsta na byłym dyrektorze muzeum II Wojny Światowej?